Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do tych roślin nie podchodź, gdy jest gorąco! Mogą poparzyć nawet na odległość. To nie tylko barszcz Sosnowskiego. Sprawdź, na co uważać

Katarzyna Laszczak
W ogrodzie i na spacerze można spotkać rośliny, które parzą na odległość lub wywołują podrażnienia. Zobacz, na co uważać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
W ogrodzie i na spacerze można spotkać rośliny, które parzą na odległość lub wywołują podrażnienia. Zobacz, na co uważać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Niektóre rośliny, które uprawiamy w ogrodach albo możemy spotkać na spacerze, są wyjątkowo niebezpieczne. Szczególnie mocno i niekorzystnie działają podczas gorącej, słonecznej pogody. Niektóre z nich mogą w takich warunkach spowodować ciężkie poparzenia, i to na odległość! Wcale nie trzeba ich dotykać, by ucierpieć – wystarczy się do nich zbliżyć. Zobacz, na jakie rośliny trzeba uważać w ogrodzie i na spacerze.

Spis treści

Rośliny mogą parzyć nawet na odległość

Wszyscy kojarzymy parzące właściwości pokrzywy. Jednak również inne rośliny zawierają substancje, które mogą wywoływać poparzenia i podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Niektóre związki roślinne nabierają niebezpiecznego charakteru pod wpływem działania słońca. Ponieważ mogą mieć również postać lotną, unoszą się wokół rośliny. Dlatego czasem wcale nie trzeba dotykać rośliny, żeby paść ofiarą poparzenia (a właściwie – ciężkiego fotouczulenia) – mogą one również parzyć na odległość. Trzeba na nie szczególnie uważać podczas upałów. Kiedy jest gorąco, nie zbliżajmy się do nich!

Jak się chronić przed parzącymi roślinami?

Może oczywiście się zdarzyć, że nie wiemy, czy w danym miejscu rosną parzące i drażniące rośliny. Dlatego na spacer po nieznanych łąkach wybierzmy się w ubraniu okrywającym ciało albo o chłodniejszej porze dnia (rano lub wieczorem). Jeśli dojdzie do kontaktu z taką rośliną:

  • jak najszybciej weźmy prysznic,
  • wypierzmy ubranie,
  • pamiętajmy, by nie wystawiać się na słońce co najmniej przez kilka dni.

Jakie rośliny są szczególnie niebezpieczne podczas upałów?

Do najbardziej niebezpiecznych roślin tego typu należy barszcz Sosnowskiego oraz podobny do niego barszcz olbrzymi. Ale podobnie działa roślina uprawiana w ogrodach jako ozdobna – jest to dyptam jesionolistny. Na wiele roślin, które mogą podrażnić skórę, można też natrafić na spacerze po łąkach.
Są również rośliny, które mogą pojawić się w ogrodzie jako chwasty. Jeśli będziemy chcieli je usunąć, trzeba uważać na bezpośredni kontakt z ich sokiem, bo również może wywołać silne i nieprzyjemne reakcje.

Te rośliny mogą poparzyć i wywołać podrażnienia

Rośliny mogą wywołać nie tylko poparzenia, ale także inne podrażnienia skóry. Zobacz w galerii, na które rośliny trzeba uważać.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Do tych roślin nie podchodź, gdy jest gorąco! Mogą poparzyć nawet na odległość. To nie tylko barszcz Sosnowskiego. Sprawdź, na co uważać - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie