Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy. Gdzie w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim można złożyć wniosek o 3 tysiące złotych?

Oprac. ram
ambrozinio/123RF.com
Dużym zainteresowaniem cieszy się dodatek węglowy, na którego wypłatę od 17 sierpnia można składać wnioski. Właściciele gospodarstw domowych mogą wnioskować o wypłatę 3 000 złotych - osobiście w ośrodkach pomocy społecznej lub urzędach gminy, ewentualnie elektronicznie, bez wychodzenia z domu.

Dodatek węglowy w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Przepisy mówią, że wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada tego roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

Zobacz, gdzie możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy na terenie Tarnobrzega i gmin powiatu tarnobrzeskiego:

  • Urząd Miasta Tarnobrzega, ulica Mickiewicza 7 - Biuro Obsługi Interesanta, Sektor A, Sala 3, Stanowisko numer 3;
  • Urząd Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, ulica Okulickiego 1;
  • Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba: pokoje 201, 209, 210;
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grębowie, Grębów 943/1;
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Gorzycach, ul. 3 Maja 4.

Zainteresowanie wnioskami w Tarnobrzegu było już w środę bardzo duże. Wiele osób dzwoniło z pytaniami, inni od razu przychodzili do urzędu. W Gorzycach było podobnie, tyle że tam wnioski przyjmuje Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Jeśli ktoś ma taką możliwość, to warto, żeby złożył wniosek elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP, opatrując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniając z wykorzystaniem profilu zaufanego. Wtedy uniknie niepotrzebnego wyczekiwania w kolejce - podpowiada Monika Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach.

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie