Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe miliony na usuwanie skutków powodzi

Klaudia Tajs
Na wyremontowanie boiska w tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś, które ubiegłoroczna powódź doszczętnie zniszczyła czeka ponad 30 zawodników Osiedlowego Klubu Sportowego "Wielowieś”.
Na wyremontowanie boiska w tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś, które ubiegłoroczna powódź doszczętnie zniszczyła czeka ponad 30 zawodników Osiedlowego Klubu Sportowego "Wielowieś”. Klaudia Tajs
Gmina Gorzyce i miasto Tarnobrzeg zostały uznane za tereny, które najbardziej ucierpiały podczas ubiegłorocznej powodzi. Dlatego samorządy dostaną dodatkowe pieniądze z odbudowę uszkodzonej przez wodę infrastruktury.

Wszystko w ramach programu "3 razy 200 milionów złotych". Na realizację rządowego projektu przewidziano ogółem 600 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z trzech źródeł. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z rezerwy celowej budżetu państwa, którą dysponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z dotacji unijnych. Do tej pory z puli 200 milionów złotych, którymi dysponuje ministerstwo przekazano samorządom 86,4 miliona złotych.

CZTERY NA PODKARPACIU

O zakwalifikowaniu naszych gmin do rządowego programu wspomniała przebywająca ostatnio w Tarnobrzegu Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki. Obok Gorzyc i Tarnobrzega, na Podkarpaciu dodatkowe pieniądze otrzymają także Jasło i Ropczyce. - W zeszłym roku poprosiliśmy te samorządy, by wskazały inwestycje, których remontu nie są w stanie same udźwignąć - tłumaczy wojewoda Chomycz.

- Dostaliśmy informacje zwrotną od samorządów, co chciałyby w ramach tych pieniędzy wykonać. Do czwartego marca czekamy na wskazanie konkretnych inwestycji wraz z kosztorysem. Wtedy będziemy wiedzieli, o jaką pulę pieniędzy wnioskować. Oczywiście zawnioskuje o możliwie największą.

MORZE POTRZEB

Prezydent Tarnobrzega i wójt Gorzyc twierdzą zgodnie, że oceniając rozmiar szkód wyrządzonych przez ubiegłoroczną powódź, liczą na każdą, darowaną złotówkę. - Mamy wiele potrzeb i to na każdej płaszczyźnie - przyznał Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega. - Począwszy od wsparciu zakresie zarządzania kryzysowego, a dokładniej mówiąc od doposażenia magazynu przeciwpowodziowego, który po ostatnich wydarzeniach był pusty, a skończywszy na uszkodzonych drogach, przepustach czy budynkach użyteczności publicznej. Dlatego liczymy na kolejne promesy i wsparcie finansowe z innych źródeł.

O przyjęciu każdej kwoty na usuwanie skutków powodzi mówi także Marian Grzegorzek, wójt Gorzyc, którzy przypomina, że jego gmina w ostatnich latach została trzykrotnie dotknięta przez powódź. Dramat z 2001 roku powtórzył się w maju i czerwcu ubiegłego roku. Dlatego gmina i jej mieszkańcy potrzebują każdej formy pomocy, która umożliwiłaby funkcjonowanie gminy sprzed tragicznych wydarzeń.

- W dalszym ciągu potrzeby gminy są ogromne i to nie tylko finansowe, ale także w zakresie wiedzy specjalistycznej, dotyczącej przygotowania dokumentacji odbudowy dróg - mówi Marian Grzegorzek wójt Gorzyc. - Straty w budynkach komunalnych wynoszą 35 milionów złotych, zaś zniszczone mienie mieszkańców wyceniono na ponad 80 milionów złotych. Pod wodą znalazło się blisko 70 procent gminy. Woda przykryła drogi, przepusty, boiska i budynki użyteczności publicznej. To wszystko należy wyremontować.

SPRAWDZILIŚMY

Lista ta obejmuje 18 samorządów z 8 województw. To gminy Bogatynia, Wilków, Lanckorona, Limanowa, Szczucin, Szczurowa, Wietrzychowice, Gąbin, Słubice, Cisek, Gorzyce, Ropczyce, Tarnobrzeg, Czechowice - Dziedzice, Bieruń, Sandomierz, miasto Jasło, miasto Bielsko- Biała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie