Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga szybkiego ruchu coraz bliżej Jeżowego, ważne odszkodowania

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przebieg drogi szybkiego ruchu S19 od granicy Podkarpacia z wojewódzkiem lubelskim i dalej przez Nisko i Jeżowe
Przebieg drogi szybkiego ruchu S19 od granicy Podkarpacia z wojewódzkiem lubelskim i dalej przez Nisko i Jeżowe Generalna Dyrekcja Dróg
Powoli zbliża się budowa drogi ekspresowej S19 na terenie gminy Jeżowe - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad niedługo ogłosi wyniki przetargu i wybierze wykonawców odcinków: Jeżowe Podgórze - Kamień (długości około 10,5 kilometra) i Jeżowe Podgórze - Nisko Południe (długości około 11,5 kilometra).

W połowie listopada 2017 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otwała oferty cenowe na wykonanie tych odcinków drogi. (przetarg na odcinek Kamień - Sokołów Małopolski Północ (długości około 7,9 kilometra) został już rozsztrzygnięty w dniu 22 marca - zbuduje go konsorcjum Mostostal Warszawa S.A. i Acciona Construccion S.A. za kwotę 234 miliona złotych).

Droga S19 będzie budowana w systemie „projektuj i buduj” co nakłada na wykonawcę konieczność nabycia nieruchomości prywatnych właścicieli pod realizację inwestycji drogowej i wypłaty odszkodowań za nieruchomości przejęte pod drogę, by uzyskać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wszystkie prace projektowe i procedura wykupu nieruchomości muszą się zakończyć przed rozpoczęciem robót budowlanych, które są planowane w II połowie 2019 roku, a zakończenie w 2021 roku.

Władze gminy Jeżowe zwracają się z apelem: „Prosimy mieszkańców gminy (szczególnie tych, przez których nieruchomości będzie przebiegać droga) o zapoznanie się z informacjami na stronie GDDKiA dotyczącymi nabywania nieruchomości, odszkodowań i wywłaszczania.

Jak czytamy na stonie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, właściciele są zobowiązani na bieżąco aktualizować swoje dane adresowe w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli dane nie będą aktualne mogą nie dowiedzieć się o trwającym postępowaniu i wydaniu decyzji ZRIDczyli decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Tym samym nie będą nawet wiedzieli, że ich nieruchomość została przejęta na własność Skarbu Państwa pod budowę drogi krajowej i że przysługuje im z tego tytułu odszkodowanie.

Osobom, które w ciągu miesiąca od otrzymania takiego zawiadomienia zgłoszą się do GDDKiA lub prześlą oświadczenie i wydadzą nieruchomość, odszkodowanie zostanie podwyższone o 5 procent wartości nieruchomości przejętej pod drogę (więcej informacji na ten temat poniżej, w części dotyczącej ustalania i wpłaty odszkodowań za nieruchomości przejęte pod drogi).

Decyzja ZRID staje się ostateczna i podlega wykonaniu po upływie 14 dni od dnia, w którym upłynął bezskutecznie termin do wniesienia odwołania. W razie odwołania, sprawa trafia do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, który ma obowiązek ponownego rozpatrzenia sprawy w terminie 30 dni. Gdy decyzja wojewody została wydana prawidłowo, Minister wydaje decyzję o utrzymaniu w mocy orzeczenia I instancji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Gdyby nie odwaga pana Artura, ludzie by zginęli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie