Drogo, coraz drożej. Rynek...

  Drogo, coraz drożej. Rynek budowlany ma spore kłopoty (WIDEO)

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Drogo, coraz drożej. Rynek budowlany ma spore kłopoty (WIDEO)
  Coraz drożej w budowlance. To kolejny rok wzrostów cen artykułów, ale ceny muszą wyhamować, bo zatrzymają się inwestycje i spadnie popyt, także na mieszkania.
  Drogo, coraz drożej. Rynek budowlany ma spore kłopoty (WIDEO)


  Od początku 2019 roku nadal rosną ceny materiałów budowlanych. Tylko w lutym, w porównaniu do lutego roku 2018, zdrożały artykuły we wszystkich grupach towarowych – informuje Grupa PSB Handel z siedzibą w Wełeczu koło Buska-Zdroju, która na bieżąco śledzi ceny podstawowych materiałów dla budownictwa oraz dla domu i ogrodu. Sprawdziliśmy, dlaczego tak się dzieje i jaki skutek niosą za sobą te podwyżki.

  Co drożeje?
  Ściany, kominy droższe o 19,3 procent, cement, wapno o 10,7 procent, płyty OSB o 8 procent, farby, lakiery o 5,1 procent, chemia budowlana o 4,9 procent, izolacje termiczne i sucha zabudowa o 3,9 procent, instalacje, ogrzewanie o 3,5 procent, izolacje wodochronne o 3,3 procent, stolarka o 2,9 procent, dachy, rynny o 2,2 procent, wykończenia o 1,7 procent, narzędzia o 1,6 procent, płytki, łazienki, kuchnie o 1,5 procent, oświetlenia, elektryka o 1,1 procent – tak wyglądały w lutym bieżącego roku zwyżki cen na rynku artykułów budowlanych. To jednak nie koniec podwyżek. Jak powiedział nam na targach Grupy PSB dyrektor i właściciel firmy Bogdan Panhirsz, materiały budowlane będą nadal drożeć w tym sezonie, chociaż nie tak bardzo, jak przed rokiem.

  Drożeje, bo...
  Dlatego, że branża budowlana zmaga się z gwałtownym wzrostem kosztów równocześnie w kilku wymiarach - zarówno w obszarze kosztów pracy, jak i materiałów – mówią eksperci Grupy PSB Handel. Problemy mają związek przede wszystkim z kumulacją prac budowlanych. Po kilku latach zastoju, inwestycje ruszyły w pełnej skali.

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku oddano w kraju do użytku ponad 178 tysięcy mieszkań, czyli o 9,1 procent więcej niż w 2016. W 2018 roku nowych gotowych mieszkań przekazano na rynek już ponad 184 tysiące, czyli o 3,6 procent więcej niż w roku 2017. Ta sama tendencja utrzymuje się w województwie świętokrzyskim, głównie w Kielcach. W bieżącym roku liczba rozpoczętych i planowanych budów jest tak duża, że można się spodziewać dalszych wzrostów cen materiałów budowlanych. To może oznaczać wzrost cen mieszkań.

  Zdaniem eksperta
  Czy na pewno? Eksperci uspokajają, że raczej tak nie będzie, gdyż firmy ostrożniej kalkulują koszty realizacji prac. - Ceny materiałów budowlanych rosną zarówno z powodu wzmożonego eksportu, jak i ogromnej produkcji mieszkań, zarówno tych realizowanych przez inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. Kielce to obecnie jeden wielki plac budowy. Popyt na mieszkania jest ogromny. Wygląda to tak, jakby ludzie koniecznie chcieli się przenieść do nowych mieszkań. Jeśli jest podaż i popyt, to cena jest ich wypadkową. Rośnie w przypadku wzrostu podaży i popytu i maleje, gdy jest odwrotnie. Chociaż w ubiegłym roku bardzo szybko rosły ceny materiałów budowlanych, jak na przykład stali, betonów, cegły i robocizny – tylko od marca do sierpnia o około 15-20 procent, ceny mieszkań nie mogą jednak znacząco rosnąć. Deweloperzy muszą zadowolić się mniejszym zyskiem, ograniczać koszty pracy. Nie jest to jednak łatwe – mówi prezes i Ryszard Grzyb, właściciel kieleckiej firmy Ryszard Grzyb Nieruchomości.

  Zdaniem eksperta
  Andrzej Grzyb, deweloper o problemach w budowlance: - Nadal mamy do czynienia z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, ale i rosnącymi cenami robocizny. Popyt na mieszkania wciąż jest bardzo duży, ale są duże braki rąk do pracy. Dotyczy to zresztą wszystkich branż. Powoduje to wzrost kosztów wytworzenia. Branża budowlana posiłkuje się więc pracownikami z Ukrainy i to trochę stabilizuje koszty inwestycji. Drożyzna na rynku materiałów budowlanych, wzrost kosztów pracy skutkować może jeśli nawet nie wzrostem cen, to przynajmniej utrzymaniem cen mieszkań na obecnym poziomie. Ceny nie moga rosnać w nieskończoność, bo odbije się to na popycie. Przede wszystkim w ślad za rosnącymi cenami na rynku, muszą iść podwyżki wszystkich płac. W przeciwnym razie chęć na kupowanie, inwestowanie znacząco będzie maleć.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love