MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzików z samurajami, czyli Japonia zawitała do Tarnobrzega (zdjęcia)

KLAUDIA TAJS [email protected]
Wjazdem Samuraja na koniu przed Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu zainaugurowano w sobotę po raz pierwszy w mieście Dni Kultury Japońskiej.
Wjazdem Samuraja na koniu przed Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu zainaugurowano w sobotę po raz pierwszy w mieście Dni Kultury Japońskiej. Klaudia Tajs
Wjazdem samuraja na koniu przed Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu zainaugurowano w sobotę po raz pierwszy w mieście Dni Kultury Japońskiej. Dwudniowa impreza to szereg atrakcji i wydarzeń, które przybliżyły mieszkańcom naszego regionu zwyczaje i kulturę z kraju Kwitnącej Wiśni.

To były dwa dni pełne wrażeń. W Dzikowskim Zamku zaprezentowały się grupy rekonstruktorów historycznych epoki Samurajów wraz ze sprzętem i uzbrojeniem. Były pokazy walki wręcz i strzelania z łuku, prezentacja historycznego sprzętu, warsztaty japońskiej kaligrafii, zajęcia z origiami oraz ceremonia przygotowania i parzenia herbaty. Swój dorobek i umiejętności zaprezentowali goście, w tym grupa rekonstrukcyjna Trzeci Oddział Najemny, grupa sztuk walki spod Krakowa i grupa walcząca w zbrojach Katori Shinto Ryu.

JAPONIA W TARNOBRZEGU

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia była grupy Katana Tarnobrzeg. Z pomocą przyszła dyrekcja Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, która na dwa dni oddała do dyspozycji pasjonatów kultury japońskiej muzealny obiekt oraz przyzamkowe arboretum. Pomysł na organizację przedsięwzięcia przyniosło samo życie. - Zamiast jechać daleko, do innych miast, gdzie organizowane są Dni Kultury Japońskiej, postanowiliśmy zorganizować wydarzenie w Tarnobrzegu, w naszym zamku - wyjaśnił Jacek Kmuk, przedstawiciel grupy Katana Tarnobrzeg. - Dzięki temu mieszkańcy mogą zobaczyć troszeczkę Japonii. Prezentowane w Dzikowie uzbrojenie Samuraja to okres XIII - XIV wiek oraz przełom wieku XVI i XVII. Pokazujemy broń palną, zbroje, łuki, czyli to co było potrzebne do walki wojownikowi japońskiemu.

OD WALKI PO HERBATĘ

Sztuki walki zaprezentował w murach zamku i na dziedzińcu Mariusz Błaszkiewicz, który przyjechał z Nowego Brzeska. - Stworzyłem swój styl współczesnej szkoły sztuk wojennych Samurajów - mówił gość podczas pokazu. - Dlatego współczesną ponieważ mimo oryginalnego ubioru, noszę skarpetki i sztuczne klapki - Wykonam kata mieczem. Przetnę tekturowe rurki. Jeśli znajdę partnera zaprezentuję także walkę wręcz Samurajów.

Natomiast Joanna Nagaj prezentowała ceremonię przygotowania i parzenia herbaty. - zaparzone fusy odlewało się z dzbanka, który był podgrzewany - tłumaczyła Joanna Nagaj. - Fusy wystarczały na przygotowanie kilku porcji herbaty. Taki zwyczaj parzenia herbaty obowiązuje w Japonii do dzisiaj.

ORIGAMI I WALKI

Każdy, kto zajrzał do zamku, znalazł coś interesującego. Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci dorosłych cieszyły się pokazy japońskiej sztuki walki. W kilku odsłonach zaprezentowano różne style walki. Najmłodsi, po założeniu oryginalnego stroju mogli na chwilę zamienić sie w japońskiego wojownika nindżę. Przygotowano niewielką ekspozycję obrazującą stroje Samurajów Były także warsztaty origami oraz pokaz kaligrafii. Natomiast w przyziemiu zamku przygotowano wystawiono prace plastyczne wykonane na podstawie japońskiej bajki..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie