Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-dowód osobisty od 4 marca 2019. Co to jest? Jak wyrobić e-dowód? Czy trzeba od razu wymieniać stare dowody [28.02.2019]

mko
Nowy e-dowód osobisty z pozoru niewiele będzie różnić się od obecnego. Jednak skrywa w sobie o wiele wiecej informacji.
Nowy e-dowód osobisty z pozoru niewiele będzie różnić się od obecnego. Jednak skrywa w sobie o wiele wiecej informacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
E-dowód osobosty będzie wydawany od poniedziałku 4 marca 2019. Dzięki niemu łatwiejsze będzie załatwianie spraw. Czy trzeba od razu wymieniać dowód osobisty na e-dowód? Co to w ogóle jest e-dowód osobisty? Co trzeba zrobić w związku z pojawieniem się e-dowodów osobistych?

Co to jest E- dowód osobisty?

To dowód osobisty podobny do obecnego, ale wyposażony w czip (mikroprocesor) elektroniczny. Dzięki czipowi uwierzytelnianie własnych danych osobowych ma stać się o wiele prostsze. Przykładowo, nie trzeba będzie już podawać imienia i nazwiska przy rejestracji w przychodni, bądź w okienku na poczcie. Będzie można po prostu przystawić e-dwoód osobisty do czytnika.

Dzięki e-dowodowi osobistemu załatwienie sprawy w urzędzie będzie przypominać płacenie kartą dotykową w sklepie. Gdzie będzie można go używać?

  • w kontaktach z administracją
  • w kontaktach z służbą zdrowia
  • w kontaktach z firmami komercyjnymi

E-dowód osobisty ma być też lepiej zabezpieczony od starego dowodu osobistego. Mają się na nim znaleźć dane identyfikacyjne umieszczone w grafice, w tym nasze zdjęcie biometryczne.

Jak pisze Ministerstwo Cyfryzacji: "E-dowód będzie środkiem identyfikacji elektronicznej zwanym profilem osobistym. Oznacza to, że będzie mógł być wykorzystywany do uwierzytelnienia posiadacza e-dowodu w systemach teleinformatycznych w celu realizacji usług online. Jeśli określona usługa online nie będzie wymagała podpisu, a wymagać będzie uwierzytelnienia (np. dostęp do własnych danych w rejestrze PESEL czy dostęp do wykazu zawieszonych i unieważnionych dowodów osobistych), to możliwe będzie wykorzystanie do tego celu e-dowodu. Elektroniczny dowód zapewni logowanie do portali internetowych administracji publicznej, jeśli zostaną przyłączone do odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Planujemy, że na dzień wdrożenia e-dowodu możliwe będzie zalogowanie się do m.in. portalu Obywatel.gov.pl oraz ePUAP.
Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej, jak również każdej mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Pełnienie przez e-dowód funkcji środka identyfikacji elektronicznej i jego notyfikacja w Komisji Europejskiej pozwoli dodatkowo na jego wykorzystanie w administracji Unii Europejskiej. Dzięki temu obywatel Polski posiadający e-dowód będzie mógł bez przeszkód kontaktować się z europejską administracją."

Jeszcze więcej informacji na stronie ministerstwa cyfryzacji

Nie trzeba od razu wymieniać starego dowodu osobistego na nowy e-dowód osobisty. Stare dowody osobiste zachowują ważność.

Proces wymiany dowodów osobistych ma potrwać 10 lat. Cała operacja zakończy się do 2029 roku.

- E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – dodaje.

E-dowód osobisty. Harmonogram wymiany dowodów osobistych

  • Od środy, 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód.
  • Wszystkie osoby, które złożą wniosek i e-wniosek o dowód osobisty przed 4 marca 2019 otrzymają stary model dowodu osobistego.
  • W związku z pracami serwisowymi nad wprowadzeniem e-dowodu, w sobotę, 2 marca oraz w niedzielę, 3 marca, nie będzie można składać wniosków o dowody osobiste
  • Wszystkie osoby, które złożą wniosek o dowód osobisty w poniedziałek, 4 marca 2019 i później, otrzymają nowy e-dowód osobisty.

E-dowód osobisty. Czy urzędy są przygotowane?

Ministerstwo Cyfryzacji w kolejnych komunikatach publikowanych w lutym deklaruje, że przeprowadziło już testy nowego systemu e-dowodów osobistych w całej Polsce. Urzędnicy ministra piszą o, między innymi, Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Na poniedziałek, 4 marca, wszystko ma być gotowe. Czy tak będzie, przekonamy się dopiero, gdy nastanie ten dzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie