Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia na torze wyścigowym?

opr. Anna NIEDZIELSKA, [email protected]
Porsche hybrydowe tylko z pozoru może wydawać się ekscentrycznym pomysłem. Firma konstruowała już takie pojazdy w swojej przeszłości.
Porsche hybrydowe tylko z pozoru może wydawać się ekscentrycznym pomysłem. Firma konstruowała już takie pojazdy w swojej przeszłości. Porsche
Tak, bo ta legenda niemieckiej motoryzacji… wraca do koncepcji sprzed 100 lat. To może być zapowiedź nowej ery w segmencie aut sportowych

Dokładnie 110 lat po tym, jak Ferdinand Porsche skonstruował pierwszy pojazd z napędem hybrydowym - Lohner Porsche Semper Visus, Porsche powraca do tej wizjonerskiej koncepcji.
Podczas Genewskiego Salonu Samochodowego swoją premierę będzie miało Porsche 911 GT3 R z innowacyjnym napędem hybrydowym. W ten sposób Porsche otwiera nowy rozdział w trwającej 45 lat i ukoronowanej ponad 20 tysiącami zwycięstw historii Porsche 911 jako samochodu wyścigowego.

Innowatorski i nowoczesny system hybrydowy został opracowany specjalnie do zastosowania w samochodzie wyścigowym - pod względem konstrukcji i użytych podzespołów wyraźnie różni się od konwencjonalnych napędów hybrydowych. Elektryczny napęd na przednią oś, z silnikami elektrycznymi o mocy 60 kW każdy, uzupełnia moc 480-konnego, sześciocylindrowego silnika typu bokser o pojemności czterech litrów, umieszczonego z tyłu auta. Zamiast baterii stosowanych w samochodach hybrydowych przeznaczonych do ruchu po drogach publicznych, energię dla silników elektrycznych dostarcza elektryczny zamachowy zasobnik energii, umieszczony we wnętrzu, obok kierowcy.

Dodatkowa moc

Zamachowy zasobnik energii jest urządzeniem, którego wirnik może obracać się z prędkością do 40 tysięcy obrotów na minutę. Magazynuje on w ten sposób energię w postaci energii rotacyjnej. Zasobnik jest ładowany przy hamowaniu, gdy oba silniki elektryczne na przedniej osi zmieniają swoją funkcję i pracują jako prądnice. Z naładowanego zasobnika auto w razie potrzeby - przy przyspieszaniu, podczas wyjścia z zakrętu lub podczas wyprzedzania - może pobrać energię. Koło zamachowe w trybie prądnicy jest wtedy hamowane elektromagnetycznie i dostarcza nawet 120 kW mocy dla obu silników elektrycznych na przedniej osi.

Ta dodatkowa moc jest do dyspozycji kierowcy po każdym procesie ładowania przez okres od sześciu do ośmiu sekund. Energia, która wcześniej przy hamowaniu zamieniana była w niepotrzebne ciepło, teraz jest maksymalnie efektywnie wykorzystywana jako dodatkowa siła napędowa. Dodatkową zaletą napędu hybrydowego jest zmniejszenie zużycia paliwa w niektórych warunkach, przez co zwiększa się efektywność auta.

Testy w maju

911 GT3 R Hybrid, po swojej premierze w Genewie, będzie testowane podczas zawodów na długim dystansie na torze Nurburgring. Najważniejszym punktem tych testów jest start w 24-godzinnym wyścigu na Pętli Północnej w dniach 15-16 maja. Ewentualne zwycięstwo 911 GT3 R Hybrid nie będzie jednak najistotniejsze w tym starcie. Jako nośnik nowych technologii i tak zwane "wyścigowe laboratorium", auto ma przede wszystkim dostarczyć wiedzy, jaka zostanie wykorzystana do ulepszenia napędu i późniejszego stosowania techniki hybrydowej w samochodach sportowych przeznaczonych do ruchu po drogach publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekologia na torze wyścigowym? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie