Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fascynujące stawonogi w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Redakcja
Blisko dwieście okazów zwierząt zaprezentowanych na ekspozycji, zostało udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze w Krakowie.
Blisko dwieście okazów zwierząt zaprezentowanych na ekspozycji, zostało udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. Zdzisław Surowaniec
Po raz pierwszy Muzeum Regionalne zaprezentuje na wystawie żywe zwierzęta, które będą stanowić wielką atrakcję.

Tym razem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza od poniedziałku do Galerii Warsztat przy ulicy Hutniczej na wyprawę w fascynujący świat stawonogów. Blisko dwieście okazów zwierząt zaprezentowanych na ekspozycji, zostało udostępnionych przez Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Żywe zwierzęta

W tym bogatym zbiorze znajdą się zarówno okazy i modele prehistoryczne, jak i współczesne przykłady tych zwierząt. Muzeum stalowowolskie po raz pierwszy będzie prezentować także żywe zwierzęta, które stanowią wielką atrakcję dla miłośników przyrody.

Odraza i fascynacja

W niektórych wzbudzają odrazę, innych zaś fascynują, jeszcze inni boją się i unikają ich, choć nie jest to łatwe, bo spotyka się je nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Stawonogi, bo o nich mowa, są najliczniejszą i najbardziej różnorodną grupą zwierząt, które opanowały wszystkie nadające się do życia środowiska na Ziemi.

Skorupiaki, wije...

Do stawonogów należą skorupiaki, wije, owady, pajęczaki i inne. Ewolucja doprowadziła do ogromnego zróżnicowania form w ich budowie i do wykształcenia cech, które umożliwiły im przystosowanie się w różnych warunkach, dlatego spotykamy je na lądzie, w wodzie i powietrzu.

Liczne okazy

Tę wielką różnorodność zaprezentują na ekspozycji liczne okazy współczesnych skorupiaków i owadów. Część eksponatów pozwoli na bliższe poznanie takich zagadnień, jak początki ewolucji stawonogów. Na wystawie znajdą się bowiem skamieniałości trylobitów.

Obok okazów mało znanych morskich skorupiaków na ekspozycji zostaną zaprezentowane ciekawe modele i fotografie zwierząt a w mini-laboratorium będzie można przyjrzeć się budowie stawonogów. Staraniem muzeum na ekspozycji znajdą się także żywe okazy stawonogów, żyjących w różnych środowiskach, m.in.: krab, pająk, modliszka i skorpion.

Zajęcia dla szkół

Ekspozycji towarzyszy bogata oferta edukacyjna przygotowana dla dzieci i młodzieży szkolnej, dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Przygotowane zajęcia dla szkół będą miały charakter interaktywny i zobrazują wiele tematów podejmowanych na lekcjach przyrody i biologii. W propozycjach warsztatowych dla wszystkich szkolnych grup wiekowych znalazły się zajęcia z udziałem żywych stawonogów np. z wijem, krabem i skorpionem.

Dla rodzin

Także dla rodzin zostały przygotowane kreatywne zajęcia artystyczne, gry i zabawy oraz animacje i filmy na ekspozycji, które ułatwią poznanie stawonogów również najmłodszym, a świat skorupiaków, pajęczaków i owadów nie będzie straszny.

Wystawa będzie czynna od 9 marca do 23 sierpnia. Kurator wystawy: prof. Wiesław Krzemiński, współpraca Aneta Garbula.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie