Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal E(x)plory pokazał prace młodych naukowców i ich zastosowanie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przemawia starosta Robert Bednarz, z prawej Marian Chrapko  - zdobywca tytułu „Nauczyciel E(x)plory 2018”
Przemawia starosta Robert Bednarz, z prawej Marian Chrapko - zdobywca tytułu „Nauczyciel E(x)plory 2018” RCEZ
W auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbył się Szkolny Festiwal E(x)plory. Było to pierwsze na Podkarpaciu wydarzenie zorganizowane przez Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku przy wsparciu Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Szczególnym momentem uroczystego otwarcia Festiwalu było wręczenie dyplomu dla Mariana Chrapko za zdobycie tytułu „Nauczyciel E(x)plory 2018” i podziękowania za szczególny wkład w rozwijanie zainteresowań Młodych Naukowców i opiekę nad największą liczbą projektów naukowych zakwalifikowanych do Krajowego Konkursu Naukowego E(x)plory 2018. Dyplom wręczyła koordynator do spraw Projektów i Wydarzeń E(x)plory Agnieszka Duszyńska.

– Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku to szkoła z tradycjami naukowymi. Nasi uczniowie wielokrotnie brali udział w Konkursach Naukowych E(x)plory, z czego największy sukces osiągnął Mateusz Chmiel i Mikołaj Kuziora w 2018 roku, za projekt „Wykonanie i badanie wzmacniacza katedralnego do pracy w trudnych warunkach akustycznych” – powiedział dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej Wacław Piędel.

Szkoła wielokrotnie otrzymywała nagrody specjalne za największą liczbę projektów naukowych w kraju, zakwalifikowanych do konkursu naukowego E(x)plory.

W sumie, do konkursu, który odbył się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, zgłoszono 25 prac uczniów szkół powiatu niżańskiego i stalowowolskiego. Były to między innymi wzmacniacze, mikrofony, mówiąca laska dla niewidomych i urządzenie do badania czystości wody. Projekty oceniało jury, któremu przewodniczył dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej Wacław Piędel. Jury musiało wyłonić trzy prace, spełniające kryteria innowacyjności i możliwości praktycznego zastosowania, które zostaną zaprezentowane podczas regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory na wiosnę tego roku.

Klasyfikacja końcowa prac przedstawia się następująco:

I miejsce Katarzyna Chrapko – praca Transfer energii, Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku, opiekun naukowy Krzysztof Śnieżek.

II miejsce Bartłomiej Kowal, Piotr Cichoń – praca „Ekologiczna wędka rybacka”, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, opiekun naukowy Marian Chrapko.

III miejsce Julia Pietrzyk – praca Robak elektroniczny, Gimnazjum, Zespół Szkół nr 2 w Nisku, opiekun naukowy Anna Dybka.

Wyróżnienie Stanisław Habigier, praca Stasio – Solar – skuter, Szkoła Katolicka imienia błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Stalowej Woli, opiekun naukowy Andrzej Habigier.

Szkolny etap Festiwalu E(x)plory rozpoczął VIII edycję Programu, który wspiera utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promuje ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. E(x)plory to święto nauki i nowych technologii! To wydarzenia które udowadniają młodzieży, że nauka to fascynujący element życia i doskonały pomysł na przyszłość.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

ZOBACZ TAKŻE: WOŚP 2019 finał w Świętokrzyskiem

ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska popiera odstrzał dzików w Polsce. To szokuje, ale nie ma innego wyjścia

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Supron: Rok 2018 był spektakularny w polskim sporcie

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

ZOBACZ TAKŻE: FOTORADARY. Będzie ich dwa razy więcej

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie