Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flisacy z całego świata przyjadą świętować do Ulanowa

Sławomir CZWAL [email protected]
Już w piątek w Jarosławiu ulanowcy flisacy zaczęli zbijać tratwę, którą w czwartek dopłyną Sanem do Ulanowa.
Już w piątek w Jarosławiu ulanowcy flisacy zaczęli zbijać tratwę, którą w czwartek dopłyną Sanem do Ulanowa. S. Czwal
W piątek Flisacy zaczęli zbijać tratwę w Jarosławiu tak, aby do 18 czerwca dopłynąć do Ulanowa, gdzie będzie odbywał się międzynarodowy zlot flisaków. Wizytę potwierdziło już ponad 300 gości z całej Europy.

Choć oficjalne otwarcie międzynarodowego zlotu flisaków planowane jest na 18 czerwca, to jednak dla niektórych już od wczoraj zaczęła się prawdziwa przygoda z flisackim spływem. Wszystko za sprawą kilkunastu flisaków, którzy wybrali się do Jarosławia, aby tam zbudować tratwę i Sanem dopłynąć 18 czerwca do Ulanowa. Prace przy jej budowaniu będą trwały dwa dni a flisacy ruszą Sanem 14 czerwca.

Kulturalne dziedzictwo

Tratwa będzie kolejno cumować w Sieniawie, Leżajsku, Krzeszowie nad Sanem i Bielinach. Oczywiście flisacy zabierają ze sobą zapasy żywności, a wśród nich chleb flisacki, który zdobył tytuł "Nasze Kulinarne Dziedzictwo". Na tratwie serwowany będzie też barszcz flisacki robiony na zakwasie z otrębów żytnich.

- W ubiegłym roku pojechaliśmy do Hiszpanii na międzynarodowy zjazd flisaków - mówi Roman Pokora, cechmistrz flisackiego bractwa. - W tym roku to Ulanów jest gospodarzem zjazdu. To ogromne wyróżnienie dla nas oraz regionu.

Niepowtarzalna okazja

Międzynarodowy Zjazd Flisaków w Ulanowie rozpocznie się 18 czerwca. Do miasteczka przyjadą flisacy z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Austrii, Czech, Łotwy, Słowenii i Włoch. Łącznie będzie to 36 organizacji zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Flisaków.

- To niepowtarzalna okazja do podjęcia współpracy zmierzającej do ocalenia od zapomnienia tradycji flisackich - dodaje Stanisław Garbacz, burmistrz Ulanowa. - To też duża szansa na wypromowanie projektu "Błękitny San" jako atrakcyjnej trasy turystycznej nie tylko w Polsce, ale także w Europie. W Ulanowie nad Sanem mamy już port rzeczny, 200-metrowy bulwar i bosmankę w kształcie latarni morskiej. Wszystko jest tak zaprojektowane, by turyści mogli stąd bezpiecznie wodować łodzie żaglowe i motorowe.

Port w Ulanowie powstał w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu "Błękitny San", który zakłada utworzenie turystycznego szlaku wodnego od Dynowa do Ulanowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie