Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotograf rodem z Niska szedł po śladach ofiar przemocy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczestnicy marszu idą szlakiem „uciekinierów”, tych którzy szukali schronienia przed śmiercią udając się do stref bez walk
Uczestnicy marszu idą szlakiem „uciekinierów”, tych którzy szukali schronienia przed śmiercią udając się do stref bez walk Marcin Walko
Marcin Walko, znany podkarpacki fotograf z Niska, student dziennikarstwa rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, jako jedyny Polak udokumentował spotkanie w Srebrenicy.

Srebrenica to miejscowość, której historia wpisuje się w krwawe konflikty na Bałkanach z pierwszej połowy lat 90-tych. To tutaj dokonano masowej egzekucji ponad 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Od lat drogą, którą próbowały uciekać ofiary tej zbrodni, odbywa się symboliczna trzydniowa pielgrzymka.

- Srebrenica była miejscem, które pominąłem podczas mojej poprzedniej wyprawy do Bośni, bardzo chciałem je zobaczyć, poznać historię wydarzeń ostatniego krwawego konfliktu – przybliża Marcin Walko, polski fotograf i uczestnik tegorocznego marszu upamiętniającego ofiary masakry w Srebrenicy, i dodaje: - Przecież Bałkany, które tak lubię, to miejsce, w którym zaczęła się Europa, w którym pomieszanie kultury i języka mocno daje znać o sobie, czego efektem jest przeogromne bogactwo wrażeń wizualnych, które próbuje prezentować na swoich zdjęciach.

Pielgrzymka, a raczej marsz po miejscach zagłady w Srebrenicy, odbywa się co roku. Uczestnicy podążają szlakiem „uciekinierów”, tych którzy szukali schronienia przed śmiercią udając się do stref zdemilitaryzowanych, gdzie znajdowały się bazy-enklawy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Trasa przebiega przez góry po nadal - częściowo zaminowanych zboczach, poprzez miejsca w których odnaleziono dowody kaźni i masowe groby.

- Trzy dni marszu, daje możliwość ogromnego zaangażowania się i obcowania z ludźmi. Przez ten czas przegadałem długie godziny z Bośniakami, Turkami, Irańczykami, stając się częścią całego przedsięwzięcia, już nie jako obserwator, ale jako uczestnik właśnie, w pełnym tego słowa znaczeniu, jedliśmy razem, odpoczywaliśmy razem, tym samym osiągając poziom „meta” języka i porozumienia ponad jakimikolwiek podziałami - podkreśla Marcin Walko.

Kilkadziesiąt zdjęć

Podczas wyprawy jako fotograf Marcin Walko wykonał kilkadziesiąt czarno-biały zdjęć, które prezentuje pod tytułem „Parcela M11”. Jak sam zaznacza jest to krótki esej fotograficzny na temat ofiar m.in. masakry w Srebrenicy i Potoćari w czasie bałkańskiego konfliktu. Galeria zdjęć z wyprawy można oglądnąć na portalu (http://www.marcinwalko.pl/galleries/parcela-m11/).

- Marcin Walko to uzdolniony student naszej uczelni. W minionym roku zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Warto też podkreślić, że za osiągnięcia artystyczne oraz dobre wyniki w nauce, otrzymał ostatnio prestiżowe stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dodaje Dominik Łazarz, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Pochodzi z Niska

Marcin Walko - urodzony w 1987 roku w Nisku, na Podkarpaciu. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyplom pierwszego stopnia - Fotografia wojenna - studium wojny, punctum fotografii. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania - Bałkany.

W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą dekadę twórczości fotograficznej. W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl „Europa w ciszy”, który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy.

Wiele nagród

Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty „Inspiracją” magazynu „Szeroki Kadr”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - FLESZ Mały ZUS, większe oszczędności dla firm

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie