Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści poznają wyniki próbnego egzaminu na zakończenie szkoły

Kat
Maria Łysiak – Orzeł, dyrektor Liceum i Gimnazjum Społecznego im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, przekonuje, że pisanie próbnego egzaminu oswaja gimnazjalistów z arkuszami, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć podczas prawdziwego egzaminu pod koniec kwietnia.
Maria Łysiak – Orzeł, dyrektor Liceum i Gimnazjum Społecznego im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, przekonuje, że pisanie próbnego egzaminu oswaja gimnazjalistów z arkuszami, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć podczas prawdziwego egzaminu pod koniec kwietnia. Kat
Ponad 70 procent gimnazjalistów z Podkarpacia uczestniczyło w próbnym egzaminie na zakończenie szkoły. W części humanistycznej nasi uczniowie zajęli drugą pozycję w kraju. Egzamin z języków obcych wypadł fatalnie.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów mogą już zapoznawać się z wynikami próbnych egzaminów, jakie pisali kilka tygodni temu. Z części humanistycznej podkarpaccy gimnazjaliści otrzymali drugi wynik w kraju. Część przyrodniczo - matematyczna wypadła gorzej, ale i w tym przypadku uczniowie uplasowali się powyżej średniej krajowej. Języki obce wypadły fatalnie. Zdaniem Jacka Wojtasa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, to już ostatni dzwonek dla nauczycieli, jak i samych uczniów, by nadrobić braki. - To już drugi rok, kiedy na zakończenie gimnazjum organizowany jest egzamin z języka obcego - przypomina Jacek Wojtas.

- Tak słaby wynik jest zastanawiający i pokazuje, że w tym kierunku trzeba więcej popracować, po to, by młodzież, która kończy szkołę, uzyskała lepszy wynik. Aby podnieść stan wiedzy, możemy wprowadzić dodatkowe zajęcia w szkole, na co pozwalają nowe przepisy o dodatkowej godzinie. Dlatego oprócz 18 obowiązkowych godzin, nauczyciel zobligowany jest do przepracowania dodatkowej godziny, którą można przeznaczyć na język obcy. Rodzice powinni domagać się takiego rozwiązania.

Egzamin nie był obowiązkowy, jednak większość dyrektorów szkół świadomie przeprowadza go w swoich placówkach, z nadzieją, że dzięki temu, młodzież lepiej poradzi się z wypełnianiem arkuszy podczas ostatecznego egzaminu, jaki będą pisali pod koniec kwietnia. Z tej możliwości wstępnego sprawdzenia wiedzy, od lat korzysta dyrekcja I Społecznego Gimnazjum im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. - W tym roku test pisało ponad 60 uczniów - wylicza Maria Łysiał Orzeł, dyrektor szkoły. - Próbny egzamin to przede wszystkim możliwość zapoznania się przez uczniów z arkuszami. To czas, kiedy można zadawać pytania związane z wypełnianiem poszczególnych rubryk. Owszem, to także pewne utrudnienia w funkcjonowaniu szkoły, gdyż na kilka godzin, przez trzy dni wyłączamy klasy i grupę nauczycieli, ale warto, bo dzięki próbnemu egzaminowi, młodzież w kwietniu będzie bardziej obyta.

Wyniki z egzaminu na zakończenie gimnazjum są przepustką do szkoły ponadgimnazjalnej. Trzydniowy maraton rozpoczyna się 27 kwietnia egzaminem z części humanistycznej. Dzień później młodzież napisze test z części matematyczno - przyrodniczej. Ostatni egzamin z języka obcego nowożytnego odbędzie się 29 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie