Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grębów i Zapolednik z nazwami ulic. W kolejce czekają Stale

KAT
To nazwy apolityczne, nawiązujące do otoczenia i tradycji - mówi Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - To ulica Piaski, Szlachecka. Dominują nazwy roślin. Na grębowskim  Rynku wisi już tabliczka z nazwą Rynek
To nazwy apolityczne, nawiązujące do otoczenia i tradycji - mówi Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - To ulica Piaski, Szlachecka. Dominują nazwy roślin. Na grębowskim Rynku wisi już tabliczka z nazwą Rynek Klaudia Tajs
W miejscowości Grębów i sołectwie Zapolednik zamontowano juz tabliczki z nazwami ulic. Władze gminy mówią, że to przełomowy krok w historii gminy, bo nazewnictwo ulic to nowość w wieloletniej historii gminy. Nadanie nazewnictwa ulicom i uporządkowanie numerów było konieczne, ponieważ mieszkańcy i przyjezdni mieli dość numerycznego bałaganu i braku nazewnictwa.

Bez politycznych podtekstów

Decyzję o nadaniu nazw ulic w dwóch miejscowościach radni Grębowa podjęli jeszcze w czerwcu. Przez kolejne miesiące mieszkańcy zgłaszali urzędnikom swoje propozycje, które ostatecznie wybrano mi przypisano konkretnym ulicom i placom. Łącznie nazwano 61 ulic, na których gminni urzędnicy zawiesili już tabliczki. - Są to nazwy apolityczne, nawiązujące do otoczenia i tradycji - mówi Kazimierz Skóra, wójt Grębowa. - To ulica Piaski, Szlachecka. Dominują nazwy roślin. Mieszkańcy upamiętnili tylko jedno historyczne nazwisko rodziny Dolańskich, a dokładniej mówiąc hrabiego, który przyczynił się do rozwoju gminy Grębów. Ulica Dolańskich biegnie od kościoła w Grębowie w kierunku Zapolednika.

Nowa numeracja

Urzędnicy nadali już także budynkom nowe numery. Zmiana numeracji dotyczy 850 posesji. Ilość działek ewidencyjnych sąsiadujących z wprowadzonymi nazwanymi ulicami wynosi 1579. Największy numer posesji to 1109. W najbliższych dniach mieszkańcy otrzymają bezpośrednio z rąk pracowników zaświadczenie wraz z instrukcją co należy do mieszkańców, co do gminy. - Mieszkańcy wymienią dowody adresowe ale te trzeba wymieniać co dziesięć lat i są bezadresowe - dodaje wójt Skóra. - Główna wymiana dotyczy praw jazdy, dowodów rejestracyjnych, zmiany w skarbówce i Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pomoc od powiatu

Na wniosek zarządu powiatu, radni powiatowi zwolnili mieszańców z części opłaty za wymianę prawa jazdy. Mieszkańcy zapłacą około 50 złotych. Powiat nie straci, bo wójt zobowiązał się zwiększyć dofinansowanie do inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie