Nasza Loteria

Historia Stalowej Woli w pigułce na specjalnych przystankach. Powstanie mapa i aplikacja

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jednym z przystanków historycznych będzie park Lubomirskich z ocalałymi zabudowaniami
Jednym z przystanków historycznych będzie park Lubomirskich z ocalałymi zabudowaniami Zdzisław Surowaniec
W 2023 roku o historii Stalowej Woli będzie można dowiedzieć się dzięki powstającym punktom informacyjnym ulokowanym w mieście. Powstanie mapa i aplikacja.

Informacje o lokalnym dziedzictwie w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne wdraża pomysł, którego efektem będzie powstanie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z punktów informacji o lokalnym dziedzictwie. Usytuowane będą w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo. Dzięki nim mieszkańcy Stalowej Woli i turyści będą mogli poznawać historię i zabytki miasta.

Muzeum stalowowolskie jest na półmetku realizacji przedsięwzięcia „Przystanki Naszej Historii EKOpunkty informacji o lokalnym dziedzictwie”, powstającego w ramach projektu „Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli” i realizowanego w ramach Programu Rozwoju Lokalnego, zarządzanego przez lidera – gminę Stalowa Wola. Projekt został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%), i ma na celu poprawę rozwoju lokalnego Stalowej Woli.

Osiem Przystanków Naszej Historii w Stalowej Woli

W 2023 roku przedsięwzięcie zostanie sfinalizowane poprzez wykonanie całościowego projektu architektoniczno-budowlanego EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, składającego się z ośmiu Przystanków Naszej Historii, zlokalizowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc.

Działania projektowe trwają już od 2022 roku. W ubiegłym roku Muzeum Regionalne opracowało materiały archiwalne, teksty i fotografie na potrzeby ścieżki dydaktycznej, z uwzględnieniem opinii mieszkańców, którzy wzięli udział w trzech konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w opracowanej przez muzealników ankiecie.

EKOpunkty informacji o lokalnym dziedzictwie

Opracowane materiały historyczne, ale także praktyczne wskazówki dotyczące odległości między kolejnymi punktami informacji historycznej wraz z oznaczeniem dojazdu drogami rowerowymi, posłużą do stworzenia szczegółowej mapy i aplikacji wspierającej działanie EKOpunktów informacji o lokalnym dziedzictwie. Materiały dostępne w języku polskim i angielskim pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek pieszych oraz rowerowych. Mapa i aplikacja są już w trakcie realizacji.

W 2023 roku muzealnicy zaplanowali nagranie wspomnień ze „świadkami historii” – seniorami, regionalistami, którzy chcieliby opowiedzieć o dawnym Rozwadowie, Pławie i Charzewicach. Przy każdym przystanku odsłuchamy te kilkuminutowe wspomnienia o danym miejscu. Ponadto stanowiska informacji historycznej zostaną wyposażone w plansze informacyjne, zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, ławeczkę i stojaki na rowery.

W drugiej połowie roku Muzeum zaplanowało także szkolenie dla chętnych, którzy chcieliby zostać przewodnikami na tej nowopowstającej ścieżce turystycznej. Jeżeli ktoś chciałby włączyć się do działań lub dowiedzieć się więcej o projekcie, zapraszamy do kontaktu. Można zapisać się na bezpłatne szkolenie (lista miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń) albo podzielić się wspomnieniami.

Muzeum zbiera wspomnienia

Muzeum zbiera wspomnienia dotyczące Ochronki i dawnej wsi Pławo (ulica Wałowa, ulica Pławo), klasztoru kapucynów i cmentarza rozwadowskiego oraz miejsca hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ulica Klasztorna, ulica Traugutta, ulica Górka), synagogi (ulica Poprzeczna), budynku Sokoła i budynku dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ulica Rozwadowska), dworca kolejowego i Muzeum Kedywu (ulica Bełżyńskiego, ulica Dąbrowskiego), Rynku rozwadowskiego, Muzeum – dawnego Zamku Lubomirskich, kompleksu podworskiego w Charzewicach (park Lubomirskich). Osoba do kontaktu: Elżbieta Skromak, [email protected], tel. 518 726 705.

Szczegółowe informacje o projektowych przedsięwzięciach znajdują się na internetowej stronie Muzeum: www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce Projekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie