Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczny budynek Sokoła w Stalowej Woli odzyska dawną świetność

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ruszyły prace przy modernizacji budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, koszt robót to 1,8 miliona złotych
Ruszyły prace przy modernizacji budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, koszt robót to 1,8 miliona złotych Jacek Rodecki
Do sierpnia 2020 roku potrwa przebudowa budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Stalowej Woli.

Prace budowlane są już mocno zaawansowane, a prowadzi je wyłoniona w przetargu firma z Nowosielca. Obecnie wzmacniane są stropy poprzez wymianę belek. Takie same zabiegi czekają fundamenty. Obiekt przez lata zaniedbany jest w fatalnym stanie. Modernizacja kosztować będzie 2,5 miliona złotych, przy dofinansowaniu zewnętrznym w wysokości 1,8 miliona złotych.

Budynek Sokoła powstał w 1906 roku. Pełnił rolę domu kultury. Po wojnie budynek nie miał właściciela, w latach 1960-1980 działalność prowadził tu klub „Ronita”. Na kilka lat budynek przejął Sąd, po opuszczeniu przez sąd stał pusty.

Miasto chce mu przywrócić pierwotne funkcje. - Ten budynek został wzniesiony z dobrowolnych składek członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Dlatego powinniśmy spełnić zobowiązanie w stosunku do mieszkańców. Mimo że Polska nie miała wtedy niepodległości, myślano jak rozwijać patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży - przypomniał prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Odpowiedzialny za funkcjonowanie „Sokoła” ma być Miejski Dom Kultury, który za kwotę 400 tysięcy złotych zakupi dwa fortepiany, scenę, oświetlenie i nagłośnienie. Na parterze będzie sala widowiskowa z mobilnymi krzesłami (bez montażu na stałe), magazyn sprzętu, biura, garderoby, szatnia i toalety. Na I pierwszym piętrze przewidziano: salę muzyczną z dźwiękoszczelnymi drzwiami, salę teatralną. Na balkonie i antresoli stanowisko wyposażone w stoły mikserskie. Na strychu zaproponowano utworzenie galerii i sali historycznej z gablotami na miejsce upamiętnienia historycznego „Sokoła” z miejscem na sprzęt do wyświetlanie obrazów z historii „Sokoła” i Rozwadowa.

W nowej przybudówce przewidziano miejsce na salonik sąsiedzki jako miejsce spotkań dla mieszkańców, stowarzyszeń. Na I piętrze będzie sala fitness lub bawialnia dla dzieci lub sala relaksu i nauki. Na dziedzińcu ogródek do wykorzystania w sezonie letnim. Od frontu oraz dziedzińca zlokalizowany będzie parking rowerowy, a samochodowy w stopniu minimalnym na potrzeby zaopatrzenia. Docelowo miasto myśli o przejęciu znajdującej się naprzeciwko działki, aby rozwiązać problemy parkingowe nie tylko Sokoła ale i Galerii Karpińskiego oraz rewitalizowanego Rozwadowa.

„Sokół” od momentu powstania, od 1906 roku stanowił centrum życia kulturalnego miasta, pełnił rolę domu kultury. Tu było miejsce dla każdego. Gromadziła się młodzież z całego miasta, której organizowano miłe spędzenie czasu. W ten sposób dbano, by młodzi ludzie nie włóczyli się po ulicach miasta. Trudno dziś wymienić, co przez wszystkie lata działało przy „Sokole”. Tu założono zespół mandolinowy „Lutnia”, powstał klub piłki nożnej „San”, działało kółko teatralne, uczono tańczyć i śpiewać. Wystawiane były przez młodzież przedstawienia okolicznościowe, patriotyczne i religijne, bajki dla dzieci, Jasełka ... Zaangażowani byli wszyscy. Jedni byli aktorami, inni robili dekoracje, a podziwiać ich występy przychodziło prawie całe miasto. Starsi przychodzili na zabawy, na zebrania i różne spotkania. Działało też kino, kasyno, kawiarenka i zawsze były dobre ciastka. Tu zawsze można było mile spędzić czas, wspominają ze wzruszeniem mieszkańcy pamiętające te czasy.

Ruchowi sokolemu przyświecało hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch”. W jego ocenie właśnie w tym powiedzeniu zawiera się idea ruchu łączącego w sobie promowanie kultury i sprawności fizycznej z myśleniem o Polsce i patriotyzmem.
Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Stalowej Woli zawiązało się w 2014 roku, a inspiracją do założenia organizacji było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, działające od 1906 roku w Rozwadowie. Organizacja stale się rozwija, a jego działalność prowadzona jest w oparciu o zasady wynikające z nauki kościoła katolickiego i nowoczesnego patriotyzmu a także odpowiedni poziom sprawności fizycznej i siły charakteru. Prezesem stowarzyszenia jest Bogusław Tofilski

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie