Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta zawojowała armię - wojsko odbiera coraz więcej sprzętu

Zdzisław Surowaniec
Samobieżny moździerz rak.
Samobieżny moździerz rak. Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola produkuje sprzęt wojskowy i zgarnia do kieszeni coraz większą forsę. Tegoroczny przychód z produkcji wojskowej przekroczy kwotę 170 milionów złotych netto. - W porównaniu z rokiem 2007 to kwota aż 10 razy większa - zauważa Bartosz Kopyto, pełnomocnik zarządu HSW.

Krzysztof Trofiniak, prezes Huty Stalowa Wola:

- Staliśmy się takim zakładem, który jest w stanie co dwa trzy lata oferować nowy produkt. Jego innowacyjny charakter powinien zainteresować nie tylko armie polską, ale i zagraniczne. Rozwijamy polską myśl techniczną do poziomu światowej czołówki. Sądzę, że w przemyśle ciężkim jest to ewenement w skali kraju.

Zmodernizowane armatohaubice langusta to już przebój rynkowy.
Zmodernizowane armatohaubice langusta to już przebój rynkowy. Zdzisław Surowaniec

Zmodernizowane armatohaubice langusta to już przebój rynkowy.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Dla producenta pancernej broni jakim jest HSW, nadeszły tłuste lata. Hitem rynkowym, którym "huta zawojowała armię" - jeśli można użyć tak entuzjastycznego określenia - jest zmodernizowana wyrzutnia rakiet langusta, moździerz samobieżny rak i armatohaubica krab. To wielkie konstrukcje, naszpikowane nowoczesną technologią.

DODATKOWE WYRZUTNIE

Obecnie huta negocjuje z Ministerstwem Obrony Narodowej nowe warunki umów zawartych na wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. - Kończymy realizację zamówienia 57 sztuk wyrzutni. Wiemy jednak, że polskie Siły Zbrojne zyskałyby nowe możliwości operacyjne dzięki zwiększeniu modułów dywizjonowych z 18 do 24 jednostek - mówi Krzysztof Trofiniak, prezes HSW. - Dla firmy oznaczałoby to konieczność wyprodukowania dodatkowych 18 wyrzutni. Jesteśmy gotowi to zrobić.

Jak nam przekazał pełnomocnik zarządu, huta przygotowuje się także do realizacji kontraktu na dostawę ośmiu krabów. - Chcąc zapewnić ciągłość dostaw armatohaubicy, wozów dowodzenia i logistycznych, są prowadzone prace przygotowawcze w celu zawarcia kontraktu na kolejne kraby. Prowadzimy też analizy w zakresie oceny skutków zwiększenia liczby haubic w dywizjonie z 18 do 24 - dodaje prezes Trofiniak.

SETKI MILIONY ZŁOTYCH

Jak szacują w HSW, wraz z programami badawczymi i rozwojowymi oraz z dostawami sprzętu inżynieryjnego dla armii, przychód z produkcji wojskowej przekroczy w przyszłym roku kwotę 200 milionów złotych. Na stalowowolskich poligonach trwają właśnie testy moździerza samobieżnego 120 mm na podwoziu kołowym. Oficjalna prezentacja tego wyrobu nastąpi w Kielcach na salonie.

Tymczasem na Centrum Produkcji Wojskowej, które jest w hucie konstruktorem i producentem broni, łakomym okiem patrzy holding zbrojeniowy Bumar. Związkowcy z "Solidarności" już zgłosili sprzeciw. W stanowisku, jaki przyjął zarząd związku czytamy: "Dotychczasowe zerowe korzyści wynikające ze współpracy z Bemarem, względem własnych sukcesów i dobrych perspektyw handlowych na rynku międzynarodowym, pogłębiają stan zniechęcenia i agresji względem pomysłów z Warszawy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie