Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu: Mural Marii Kozłowej, spotkania, kiermasz i występy. Program wydarzeń od 8 do 11 września

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
II Festiwal Kultury Lasowiackiej rozpoczął się 4 września w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Od 8 do 11 września zagości w Tarnobrzegu.
II Festiwal Kultury Lasowiackiej rozpoczął się 4 września w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Od 8 do 11 września zagości w Tarnobrzegu. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Tarnobrzeg jest jednym z przystanków II Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Z tej okazji Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na cykl wydarzeń pod hasłem Dary Lasowiackiej Ziemi.

Dary Lasowiackiej Ziemi, czyli tarnobrzeska odsłona II Festiwalu Kultury Lasowiackiej

Pierwszym punktem tarnobrzeskiej odsłony festiwalu będzie stworzenie muralu Marii Kozłowej – założycielki zespołu Lasowiaczki, artystki ludowej, regionalistki, mieszkanki Machowa, który musiała opuścić kiedy w miejscu wioski powstała kopalnia siarki.

Jej mural stworzy w czwartek, 8 września znany artysta malarz i twórca cyklu malunków na stodołach i ścianach w całej Polsce Arkadiusz Andrejkow. Dzieło powstanie w pobliżu miejsca, gdzie kiedyś istniał Machów, a dziś jest Jezioro Tarnobrzeskie. O godzinie 18 w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z artystą.

Akademia Lasowiaka w Centrum Natura 2000

W piątek 9 września o godzinie 10 w Centrum Natura 2000 ruszy Akademia Lasowiaka. Mali uczestnicy dowiedzą się kim byli Lasowiacy i wezmą udział w warsztatach plastycznych. Tego dnia będzie mieć też premierę książeczka „Jestem mały Lasowiaczek” z opowieścią o lasowiackim sercu, kolorowankami, łamigłówkami i kompendium wiedzy o Lasowiakach.

O godzinie 12 Janusz Wepsięć – przyrodnik i regionalista opowie o rzece Smarkatej i Lesie Zwierzynieckim jako echach dawnej Puszczy Sandomierskiej. O godzinie 17 doktor Elżbieta Wiącek z Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi wykład „Żegnaj moja wiosko… Pamięć o Machowie i kulturze lasowiackiej w twórczości Marii Kozłowej”.

Debata o tym, co to znaczy dzisiaj być Lasowiakiem i kto nim jest

Tarnobrzeg to miasto, które niegdyś sąsiadowało z lasowiackimi wioskami i miało na nie duży wpływ, jego przemysłowy rozwój z kolei przyczynił się do stopniowego zaniku kultury lasowiackiej

– mówi koordynatorka projektu Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Dzisiaj odnosimy się do dziedzictwa Lasowiaków w różnych kontekstach, przetwarzamy je, od nowa poznajemy i wykorzystujemy w działalności nie tylko zespołów ludowych, ale także biznesowej, kulturalnej i promocyjnej. Chcemy zatem porozmawiać czym to dziedzictwo dla nas jest, czy my możemy się nazywać jego spadkobiercami oraz czy i jak możemy korzystać z niego budując markę naszego regionu.

Udział w debacie, która rozpocznie się o godzinie 18 w Tarnobrzeskim Domu Kultury, mogą wziąć wszyscy chętni.

W niedzielę kiermasz na placu Bartosza Głowackiego

W niedzielę 11 września festiwal przeniesie się na plac Bartosza Głowackiego. Staną tam stoiska ze zdrową żywnością, rękodziełem i prezentacjami artystycznymi. Będzie można spróbować lasowiackich przysmaków, wykonać własnoręcznie bibułkowe kwiaty, czy ozdobić w lasowiackie wzory koszulki, które zaprezentuje Fundacja GA MON.

Efekty pracy twórczej mieszkańców miasta prezentować też będą Tarnobrzeskie Centrum Seniora oraz Fundacja Tu Jestem. Uczestnicy będą mogli także zagrać w grę planszową „Lasowiak”, którą zaprezentuje Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, a odwiedzając Podwórko Dziadka Jana poznają drewniane zabawki wykonane przez artystę Jana Puka.

Na podwórku odbywać się będą zabawy i gry rodzinne, dzięki którym odwiedzający poznają życie Lasowiaka, dawne zawody, czy zajęcia na wsi lasowiackiej. Stoiska te zostaną przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

Będą występy śpiewacze, taneczne i obrzędowe. Zespół Małe Lesioki działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolny Przedszkolnym w Tuszymie, który zaprezentuje tańce lasowiackie.

Na scenie będą też rzadko pokazywane w plenerze obrzędy lasowiackie. Wydrzowianie przedstawią wesele, a Jamniczanki pranie. Wystąpią także Ocicanki z repertuarem ludowych przyśpiewek i piosenek.

Z kolei Cyganianki wykonają najpiękniejsze lasowiackie pieśni, w tym te przekazane przez Marię Kozłową. Zespół częstować też będzie swoim specjałem – kapustą z grochem przyrządzaną według dawnego przepisu. Na scenie pojawią się także Chór Lasowianka oraz Kapela Lasowianka ze Stalowej Woli, których występ zakończy kiermasz.

II Festiwal Kultury Lasowiackiej w Tarnobrzegu: Mural Marii Kozłowej, spotkania, kiermasz i występy. Program wydarzeń od 8 do 11 września
od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie