Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imponujące bożonarodzeniowe szopki w tarnobrzeskich kościołach (zdjęcia)

Grzegorz Lipiec
Szopki betlejemskie z zaciekawieniem oglądają przede wszystkim najmłodsi wierni. Na zdjęciu fragment stajenki w Klasztorze Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu.
Szopki betlejemskie z zaciekawieniem oglądają przede wszystkim najmłodsi wierni. Na zdjęciu fragment stajenki w Klasztorze Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
Szopka to nieodłączny element wystroju kościołów w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Sprawdziliśmy jak wyglądają niektóre tarnobrzeskie stajenki.

[galeria_glowna]

SPRAWDZILIŚMY

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia są szopki. Mogą być różnorodne, od bardzo skromnych po wystawne i wymyślne. Mamy okazję podziwiać je w kościołach. Ich historia sięga XII wieku. Powstanie jasełek, a pośrednio szopki, zawdzięczamy św. Franciszkowi z Asyżu. W 1223 roku przygotował on inscenizację narodzin Jezusa w Betlejem. Chciał w ten sposób przybliżyć wiernym to niepowtarzalne wydarzenie. Poprzez zakony franciszkańskie zwyczaj ten rozpowszechnił się w całej Europie. Z początku były wystawiane w kościele, jednak gdy zaczęto wdrażać do nich elementy świeckie, jasełka otrzymały zakaz wstępu do świątyń. Z czasem zastąpiono je nieruchomą szopką. W taki sposób narodziła się tradycja, która stała się jednym z bożonarodzeniowych symboli.

Bożonarodzeniowa szopka przedstawia scenę narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem i jest podziwiana zarówno przez tych starszych, jak i młodszych wiernych. Choć pogoda w Święta Bożego Narodzenia nie dopisała, nie zraziło to wiernych, którzy tłumnie ruszyli, by obejrzeć przygotowane w tarnobrzeskich parafiach stajenki. Największy ruch przy stajenkach panował tuż po nabożeństwach.

Najbardziej okazale prezentuje się stajenka w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Serbinów. Szopka jest ogromna, a składa się na nią kilkadziesiąt drewnianych i ceramicznych postaci, które wykonują przeróżne czynności. Centralnym punktem szopki jest jak nakazuje tradycja Święta Rodzina. Serbinowska szopka jest bardzo wymyślna, kolorowa i zmechanizowana. Zawiera elementy folklorystyczne przez co trudno oderwać od niej wzrok.

Aby obejrzeć to wspaniałe dzieło trzeba postać w kolejce, bo tłumy wiernych zwłaszcza po mszach świętych z zaciekawieniem przyglądają się starannie wykonanym postaciom. O wiele bardziej skromniejsza jest szopka w "dolnym kościele" serbinowskiej parafii.

W Klasztorze Ojców Dominikanów szopka wykonana jest z elementów drewnianych oraz ceramicznych, i jak co roku o każdej porze dnia, stajenkę odwiedzają tłumy wiernych.

W Kościele Miłosierdzia Bożego na osiedlu Dzików szopka usytuowana jest na wprost ołtarza, podobnie, jak oryginalna stajenka w Kościele Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła na osiedlu Wielowieś.

Wszystkie tarnobrzeskie szopki są wyłożone siankiem, centralnym punktem każdej z nich jest Święta Rodzina a wokół usytuowane są biblijne postacie, zwierzęta oraz świąteczne drzewka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie