MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internet bez kabla już prawie wszędzie

/MATE/ [email protected]
30 dni daje nam operator na przetestowanie routera działającego w systemie CDMA.
30 dni daje nam operator na przetestowanie routera działającego w systemie CDMA.
Swobodny dostęp do Internetu to wciąż problem dla osób mieszkających w małych miejscowościach. Jednak, jeśli mamy router działający w systemie CDMA serfowanie po sieci jest już możliwe.

Miesiąc temu Światowe Forum Ekonomiczne wraz z INSEAD - francuską szkołą zarządzania i biznesu opublikowało - Global Information Technology Report. Dokument ten to ranking 134 krajów świata pod względem ich potencjału internetowego. Nasz kraj jest tam na 69 pozycji, tuż za Rumunią, Ukrainą i Bułgarią. Z raportu wynika, że jeśli w ciągu najbliższych lat nie zainwestujemy w infrastrukturę telekomunikacyjną kilkunastu miliardów euro to pod względem dostępu do Internetu znajdziemy się za Egiptem czy Sri Lanką.

Czy rzeczywiście jest tak źle? Owszem. Problem nie dotyczy jedynie mieszkańców większych aglomeracji - tam wśród usługodawców dostępu do sieci można dosłownie przebierać. O wiele mniej kolorowo wygląda sytuacja tuż po przekroczeniu administracyjnych granic miasta. Brak linii telefonicznej może uratować dostęp mobilny. Ten ostatni będzie pod warunkiem, że w pobliżu domu znajduje się nadajnik. Jeśli nie mamy zasięgu nici z surfowania.

BEZ KABLA ANI RUSZ?
Dostawcy Internetu, czy to stacjonarnego bądź mobilnego, z uwagi na ogromne koszty, nie spieszą się z rozbudową infrastruktury teleinformatycznej, która objęłaby swym zasięgiem cały obszar kraju. Stąd też sytuacja opisywana we wspomnianym raporcie. Alternatywą dla najnowszych technologii może być radiowy system CDMA, na bazie którego powstała dzisiejsza technologia szybkiego, mobilnego dostępu do Internetu.

Mimo, iż CDMA nie pozwala na osiągnięcie zawrotnych transferów, to doskonale spełnia swoją rolę - pokrywając zasięgiem ponad 80 procent kraju. Tym samym umożliwia korzystanie z sieci tam, gdzie dotąd było to praktycznie niemożliwe - na obszarach wiejskich.

- CDMA daje szansę na dostęp do Internetu osobom mieszkającym w tak zwanych białych plamach. Są to miejsca, gdzie nie ma linii telefonicznej, ani nadajników najnowszej technologii. Jeśli chodzi o prędkość pobierania danych, to pasmo CDMA pozwala na transfer do około jednego megabita na sekundę, z kolei wysyłanie odbywa się z prędkością do około 256 kilobitów na sekundę - tłumaczy Maciej Jastrzębski, kierownik salonu sprzedaży Telekomunikacji Polskiej SA.

NOWOCZESNY ROUTER
Aby móc skorzystać z omawianego systemu trzeba wykupić dostęp. Obecnie usługi w tym zakresie świadczy jedynie Orange. Jeśli chodzi o urządzenia do odbioru sygnału to sieć oferuje nam router firmy Axesstel serii MV400.

Sprzęt z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Cztery gniazda Ethernet oraz Wi-Fi pozwalają na budowę sieci domowej, w której bez większego problemu będzie pracować kilka komputerów. W odróżnieniu od podobnych tego typu urządzeń Axesstel serii MV400 posiada baterię, co pozwala na pracę w miejscach gdzie nie ma dostępu do zasilania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Internet bez kabla już prawie wszędzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie