MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w niedzielnych wyborach samorządowych?

Grzegorz Lipiec
W niedzielę Polacy, w tym również i mieszkańcy Podkarpacia wybierać będą radnych gmin, powiatów, radnych do sejmików wojewódzkich oraz włodarzy naszych miejscowości.
W niedzielę Polacy, w tym również i mieszkańcy Podkarpacia wybierać będą radnych gmin, powiatów, radnych do sejmików wojewódzkich oraz włodarzy naszych miejscowości. Grzegorz Lipiec
21 listopada zadecydujemy kto przez najbliższe cztery lata będzie rządził miasta, gminami, powiatami oraz całym Podkarpaciem. Uwaga! Lokale wyborcze czynne będą od godziny 8 do 22.

SPRAWDZILIŚMY

O 2961 miejsc w 181 podkarpackich radach powiatów i gmin ubiega się 14910 osób. Czyli 5 osób na jedno miejsce. Dodatkowo 459 kandydatów walczy o 160 foteli prezydentów, burmistrzów, wójtów i tyle samo osób o 33 miejsca w Sejmiku.

Wybory samorządowe 2010. KANDYDACI, SONDAŻE, WYNIKI

Już w niedzielę tłumnie pójdziemy do wyborczych urn, aby wybierać władze w naszych lokalnych samorządach. Włodarzy oraz radnych, którzy będą decydować lokalnych inwestycjach, ściągać dodatkowe fundusze, a także dzielić lokalny budżet. Dzisiaj wyjaśniamy państwu, jak oddać swój głos, tak aby był on ważny i wspomógł wybranego przez nas kandydata.

Jak prawidłowo oddać swój głos w wyborach do rady gminy, powiatu, Sejmiku oraz na włodarza naszej miejscowości? O czym powinniśmy pamiętać w niedzielę? Do której czynne są lokale wyborcze?

PAMIĘTAJ O DOKUMENCIE ZE ZDJĘCIEM

Wyborcy w miastach na prawach powiatu (Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg) dostawać będą w komisjach wyborczych trzy karty do głosowania: na prezydenta miasta, radnych miejskich oraz radnych sejmiku wojewódzkiego. We wszystkich pozostałych miejscowościach dojdzie jeszcze lista kandydatów do rad powiatowych.

Na całym Podkarpaciu w wyborczą niedzielę od godziny 8 rano do 22 czynnych będzie ponad półtora tysiąca obwodowych komisji wyborczych. Gdy się spóźnimy, nie będziemy mogli głosować, chyba że z jakichś powodów opóźni się otwarcie komisji. Wówczas czas głosowania decyzją Państwowej Komisji Wyborczej będzie wydłużony.

Przychodząc do lokalu, należy pamiętać o dokumencie tożsamości (dowodzie osobistym, paszporcie, prawie jazdy, legitymacji ubezpieczeniowej, legitymacji studenckiej). Bez dokumentu nie otrzymamy kart, nawet jeżeli członkowie komisji osobiście nas znają! Nie możemy liczyć tutaj na znajomości w komisji. Problemy z oddaniem głosu możemy mieć nawet wtedy, kiedy zdjęcie w dokumencie jest mocno nieaktualne i nie odpowiada naszemu obecnemu wyglądowi.

NIE MA ZAŚWIADCZEŃ

W przeciwieństwie do poprzednich wyborów nie ma możliwości jednorazowego głosowania w innym miejscu niż miejsce zamieszkania. Nie ma też możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania, które dawniej umożliwiało udział w wyborach w dowolnym miejscu Polski.

- Wybory samorządowe są specyficzne. Mieszkając w danej gminie nie mamy żadnego interesu wybierając włodarza, czy też radnych sejmiku wojewódzkiego w zupełnie innym rejonie Polski - wyjaśnia Zbigniew Kantorowicz, dyrektor tarnobrzeskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W tych wyborach można zagłosować także przez pełnomocnika. Prawo do tego mają niepełnosprawni ze stwierdzonym stopniem kalectwa oraz osoby po 75. roku życia. Termin składania upoważnień upłynął już, ale można jeszcze wystawić je w przypadku II tury wyborów, w tym przypadku mamy czas do 24 listopada.

JAKIE KARTY?

W wyborach samorządowych, z racji tego, że wybiera się radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów, obowiązują cztery kolory kart wyborczych. Ich wielkość zależy od ilości kandydatów zgłoszonych w danych wyborach przez komitety wyborcze.

Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rad gmin, do rad miejskich. Na karcie żółtej znajdą się kandydaci do rad powiatów, a na niebieskiej - do Sejmiku. Natomiast karta koloru różowego zawierać będzie nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ułożone w kolejności alfabetycznej.

Listy komitetów wyborczych będą umieszczone według wcześniej nadanych im numerów, w rzędach poziomych od lewej strony karty do prawej. Każda lista będzie miała przypisaną taką samą wielkość pola na karcie, bez względu na to, ilu znajdzie się na niej kandydatów.

JAK ZAGŁOSOWAĆ?

Głos jest ważny, gdy postawimy znak "X" w kratce po lewej stronie kandydata, którego chcemy wybrać. Inne znaki, dopiski mogą wpłynąć na uznanie głosu za nieważny. W wyborach w gminach, które liczą mniej niż 20 tysięcy mieszkańców, możemy głosować maksymalnie na tylu kandydatów, ilu radnych gminnych wybieranych jest w naszym okręgu wyborczym. Przy głosowaniu na radnych w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, radnych powiatowych można oddać tylko jeden głos na jednego kandydata z jednej listy, podobnie jest w przypadku sejmiku wojewódzkiego.

Głos jest nieważny w szeregu przypadków: gdy nie postawimy krzyżyka przy żadnym z kandydatów, gdy oddamy (w przypadku wyborów prezydenta, burmistrza wójta, wyborach powiatowych i wojewódzkich) głos na więcej niż jednego kandydata. Nie można też głosować na kandydatów z różnych list. Jeżeli postawimy krzyżyk przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, nasz głos jest automatycznie zaliczony kandydatowi z wyższego miejsca.

Są w naszym regionie miejscowości, gdzie w wyborach na włodarza gminy startuje tylko jeden kandydat. W tym przypadku przy jego nazwisku będą dwie kratki z podpisami "POPIERAM" i "NIE POPIERAM".

Obwodowe komisje wyborcze w zdecydowanej większości przypadków od lat mieszczą się w tych samych miejscach. Warto jednak przezornie spojrzeć na rozplakatowane afisze, gdzieniegdzie bowiem z rozmaitych powodów adres komisji obwodowej mógł zostać zmieniony.

W wielu miejscowościach może być zapewniony transport do lokali wyborczych osobom niepełnosprawnym. Aby sprawdzić taką możliwość i ustalić szczegóły, najlepiej skontaktować się z pracownikami gminy lub bezpośrednio z komisjami wyborczymi. Na 15 tysięcy mieszkańców, musi być co najmniej jeden lokal dostosowany do potrzeb takich osób.

SROGA KARA

Oficjalna kampania wyborcza kończy się w nocy z piątku na sobotę. Później zapada cisza wyborcza i wszelka agitacja jest zakazana. Nie można rozklejać plakatów, rozdawać ulotek, organizować wieców. Zakłócenie ciszy jest wykroczeniem karanym karą grzywny do 5 tysięcy złotych. Większa kara grozi osobie, która podczas trwania ciszy wyborczej opublikuje wyniki sondaży wyborczych. Grzywna finansowa w tym przypadku może wynieść od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych.

W wielu miejscowościach zapewne dojdzie do drugiej tury wyborów na burmistrzów, wójtów czy prezydentów miast. Zasady głosowania będą takie same jak w pierwszej turze. Zapowiada się zatem gorąca wyborcza niedziela, a pierwsze sondażowe wyniki walki o lokalne samorządy poznamy tego samego dnia po godzinie 22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie