Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się żyje w Watykanie? Wyjątkowe spotkanie autorskie w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Magdalena Wolińska-Riedi na spotkaniu w Stalowej Woli
Magdalena Wolińska-Riedi na spotkaniu w Stalowej Woli Miejska Biblioteka
Jak żyje się w najmniejszym państwie świata? Na to pytanie odpowiada Magdalena Wolińska-Riedi w książce „Kobieta w Watykanie”. Spotkanie autorskie z pisarką odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli 19 października.

W czasie spotkania autorka opowiedziała o tym, jak to się stało, że zamieszkała za Spiżową Bramą oraz o początkach znajomości ze szwajcarskim gwardzistą, który później został jej mężem. Przedstawiła niesamowite historie i tajemnice Watykanu oraz swoje relacje z Papieżami Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy chętnie słuchali opowieści o codziennym życiu w najmniejszym państwie świata oraz o zasadach tam panujących. Watykan to nie tylko siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, to również miejsce życia blisko czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież. – Serdecznie dziękuję za zaproszenie na promocję unikalnej publikacji, ponieważ ukazuje ona życie w miejscu, do którego mają dostęp nieliczni ludzie na świecie. Pani jest właśnie tą wyjątkową osobą, która mogła mieszkać i żyć za Spiżową Bramą, nieopodal samego Papieża. Poprzez publikację uchyliła Pani rąbka tajemnicy, jak żyje się w najmniejszym państwie świata i czym różni się ono od innych krajów. Pragnę złożyć najserdeczniejsze gratulacje oraz słowa uznania za osiągnięty sukces. Życzę pomyślności, nowych twórczych pomysłów oraz dalszych sukcesów w życiu zawodowym – gratulowała Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.

„Kobieta w Watykanie” to pierwsza książka ukazująca codzienne życie w najmniejszym państwie świata, z punktu widzenia mieszkanki, żony, matki i dziennikarki.

Magdalena Wolińska-Riedi jest dziennikarką i korespondentką TVP z Włoch, przez prawie 20 lat mieszkała w Watykanie. - Watykan to dla milionów katolików przede wszystkim serce Kościoła i miejsce urzędowania panującego papieża. Ale za Spiżową Bramą są też huśtawka i piaskownica. Nierzadko dostrzec można oparte o ścianę Pałacu Apostolskiego rolki czy rower. Mieszkają tutaj również dzieci, i to nawet całkiem liczna gromadka – podkreśla

Magdalena Wolińska-Riedi, która jako żona gwardzisty szwajcarskiego przez kilkanaście lat mieszkała w Watykanie, a teraz opowiada o tym w książce „Kobieta w Watykanie”. Zameldowanie w Watykanie jest tymczasowe i wydane jedynie na czas zatrudnienia lub pełnionej misji. Gwardziści przechodzą na emeryturę najpóźniej mając 45 lat i wtedy oddają paszport.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie