MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zmierzyć się z depresją? Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Psychiatra Justyna Stawowy pomaga osobom dotkniętym depresją
Psychiatra Justyna Stawowy pomaga osobom dotkniętym depresją Tomasz Wosk
Justyna Stawowy - lekarz psychiatra, kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli poruszyła temat depresji w rozmowie z Tomaszem Woskiem, naczelnikiem Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia w Starostwie Powiatowym.

- Smutek to coś, czego wszyscy co jakiś czas doświadczamy i to jest element naszego życia. Jeśli doświadczamy go przez 2-3 dni, bo doznaliśmy jakiegoś przykrego doświadczenia, to jest to naturalna emocja. Wtedy zazwyczaj wystarczy wsparcie bliskich, przemyślenie oraz przegadanie tematu. O depresji możemy natomiast mówić wtedy, gdy ten obniżony stan dokucza nam przez większą część dnia, lub nawet przez cały dzień przez okres minimum 2 tygodnie. Jeśli widzimy, że osoba nam bliska, zazwyczaj pogodna i aktywna, jest nagle od kilkunastu dni niemal non stop smutna, wycofana, brakuje jej siły i energii do działania, to powinna nam się już zapalić lampka ostrzegawcza - powiedziała doktor Stawowy.

Lekarka przyznaje, że depresja niektórym osobom kojarzy się z łatką kogoś słabego i gorszego. - My, psychiatrzy, często słyszymy od pacjentów, którzy do nas trafiają, że woleliby mieć inne dolegliwości, na przykład kardiologiczne, ortopedyczne, związane z ciałem. Wtedy dostaliby leki, ewentualnie przeszli jakiś zabieg i w miarę szybko wrócili do zdrowia. Przynajmniej tak to próbują tłumaczyć samym sobie i nam, lekarzom – przyznaje psychiatra.

Tymczasem rozpoznanie choroby u psychiatry, który stwierdził na przykład nerwicę czy właśnie depresję, wiąże się zazwyczaj z koniecznością zmierzenia się z prawdami o sobie, swoich bliskich. - I w tym tkwi problem, wiele osób niechętnie się z tym mierzy. Dlatego właśnie od tak wielu pacjentów słyszymy, że woleliby usłyszeć rozpoznanie niepsychiatryczne, a nie, jak to się ładnie mówi „chorobę duszy”. W naszej poradni takich pacjentów również przybywa- stwierdziła doktor Stawowy.

Jeżeli niepokojące objawy w zakresie zdrowia psychicznego mają nasilony charakter, zauważone były wcześniej, a obecnie odczuwane jest pogorszenie samopoczucia, warto abyś skontaktował się ze specjalistą. Na terenie Powiatu Stalowowolskiego pomocy możesz szukać w przyszpitalnej Poradni Zdrowia Psychicznego (tel. 15 843 33 00). W razie nagłego kryzysu możesz również otrzymać pomoc psychologiczną w Stalowowolskim Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (tel. 15 642 52 93). Pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży świadczy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli (tel. 883 723 640).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie