Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Zima to czas, kiedy szczególnie zagrożone jest zdrowie i życie osób bezdomnych. Pamiętajmy - jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem

Dokąd po pomoc w naszym regionie?

Noclegownie: GORZYCE - Schronisko dla Bezdomnych Kobiet, ul. Sandomierska 84a tel. 15 836-21-51. Całodobowe utrzymanie dla 16 osób, z możliwością zwiększenia do 20. STALOWA WOLA - Schronisko Męskie im. Św. Brata Alberta, ul. Jaśminowa 2, tel. 15 842-17-25. Całodobowe utrzymanie: nocleg, wyżywienie, wymiana odzieży, kontakt z lekarzem rodzinnym, pomoc prawna i socjalna, miejsc - 26, maksymalne zwiększenie do 35 miejsc. TARNOBRZEG - Noclegownia dla mężczyzn przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Konstytucji 3 Maja 11, tel. 15 823-17-67. Noclegi, wyżywienie maksymalnie dla 70 osób, z możliwością zwiększenia do 120.
Dokładny wykaz jadłodajni oraz stacji opieki Caritas znajduje się na stronie: uw.rzeszow.pl.

Ważny numer telefonu

Ważny numer telefonu

987 - pod tym numerem udzielane są informacje o miejscach, gdzie bezdomni mogą znaleźć nocleg i ciepły posiłek. Połączenie jest bezpłatne, działa całą dobę. Numer obsługuje służba dyżurna w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numer informacyjny jest do dyspozycji każdej osoby, która potrzebuje pomocy.

Coraz chłodniejsze dni i zimne noce sprawią, że już wkrótce noclegownie oraz punkty wydawania posiłków zapełnią się bezdomnymi. Sprawdź, z jakiej pomocy mogą skorzystać najbardziej potrzebujący z naszego regionu.
Prawdopodobnie mróz był przyczyną śmierci 66-letniego bezdomnego z miejscowości Bircza w powiecie przemyskim. Zwłoki mężczyzny znaleziono w sobotę. Ile będzie takich przypadków podczas tegorocznej zimy? Gdzie bezdomni mogą znaleźć schronienie w naszym regionie?

ILU BEZDOMNYCH?

Szacuje się, że w województwie podkarpackim może przebywać około tysiąca bezdomnych. W regionie funkcjonuje dziewiętnaście placówek noclegowych dla bezdomnych, w tym dwanaście dla mężczyzn, pięć dla kobiet, jedna dla matki z dzieckiem oraz jedna wspólna dla mężczyzn i kobiet. Działa również jeden hostel. Łącznie placówki dysponują ponad 726 miejscami, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć prawie tysiąc osób.

Nocleg znajdą bezdomni z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Gorzyc. Noclegownia w Tarnobrzegu mieści się w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Stalowej Woli bezdomni mężczyźni znajdą dach nad głową w Schronisku Męskim imienia Świętego Brata Alberta. Natomiast w Gorzycach działa Schronisko dla Bezdomnych Kobiet. Wszystkie są otwarte przez całą dobę, a korzystać mogą z nich tylko bezdomni, którzy są trzeźwi.

O wiele więcej jest punktów wydawania żywności, gdzie każdy potrzebujący, nie tylko osoba bezdomna, otrzyma talerz ciepłej strawy. Na przykład w samej Stalowej Woli jest dziewięć takich punktów. Mieszczą się w świetlicach socjoterapeutycznych. W Tarnobrzegu punkt wydawania posiłków mieści się w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w Nowej Dębie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Do punktu wydawania posiłków w Tarnobrzegu przychodzą nie tylko bezdomni, ale także i osoby ubogie. Samorząd pokrywa koszt działalności punktu, a pomoc ta kosztuje w tym roku 40 tysięcy złotych. Dziennie punkt może wydać posiłki nawet dla 100 osób - wyjaśnia Wiesława Juda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

DZIAŁA INFOLINIA

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie uruchomił specjalną infolinię, dla pomocy osobom bezdomnym z województwa podkarpackiego. Jeśli tylko zauważymy osobę bezdomną, która potrzebuje pomocy, dzwońmy pod numer 987.

Pamiętajmy. Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza nieco poniżej zera stopni Celsjusza może być odczuwalny dla człowieka tak, jak temperatura poniżej minus trzydziestu stopni Celsjusza. Takie warunki atmosferyczne mogą być przyczyną odmrożeń i wychłodzenia organizmu. Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej trzydziestu pięciu stopni Celsjusza. Jego objawami są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność.

- Zarówno policjanci, straż miejska oraz pracownicy opieki społecznej liczą na pomoc z Państwa strony. Jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem - mówi Małgorzata Oczoś, rzecznik prasowy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

PATROLE SŁUŻB MUNDUROWYCH

Policjanci patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, penetrują parki, skwery, zarośla, miejsca rzadko uczęszczane czy opuszczone budynki. W tych działaniach policja współpracuje z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi, strażą miejską, Strażą Ochrony Kolei i strażą pożarną.

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracają się z apelem, aby nie pozostawać obojętnym na los osoby bezdomnej. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić choćby na telefon alarmowy 997.

- Po pierwszych chłodnych nocach pracownicy socjalni, wspólnie z policjantami oraz strażą miejską sprawdzali w Tarnobrzegu różne miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Dzięki takiemu rozpoznaniu można szybciej reagować w sytuacji, kiedy zajdzie potrzeba - dodaje Wiesława Juda. - Apeluję do mieszkańców naszego regionu, aby zwracali uwagę na bezdomnych i nie byli obojętni wobec ich losu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie