Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeff Bezos poleciał w kosmos i wrócił na Ziemię. Lot odbył się jak w szwajcarskim zegarku

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Kolejny krok w tworzeniu turystyki kosmicznej i podboju kosmosu. Najbogatszy człowiek na świecie Jeff Bezos poleciał własną rakietą ku gwiazdom. W kosmosie był zaledwie kilka minut.

Wszystko przebiegło jak w szwajcarskim zegarku, po 10 minutach i 25 sekund od startu Jeff Bezos i towarzyszące mu osoby wróciły szczęśliwie statkiem kosmicznym New Shepard na ziemię.

Bezos dokładnie w 52. rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu dopiął swego, odbył lot w kosmom własną rakietą. To prawdziwy początek turystyki kosmicz-nej, która ma szansę stać się coraz powszedniejsza i coraz tańsza.
New Shepard firmy Jeffa Bezosa, Blue Origin, wystartował z bazy na pustyni w Teksasie. Rakieta wyniosła na wysokość nieco sto kilometrów nad Ziemią kapsu-łę, oba te elementy wróciły potem na Ziemię.
Start nastąpił dokładnie o godzinie 15: 12 polskiego czasu. Relacja na żywo po-kazywała, z jak ogromną prędkością z każdą kolejną sekundą leciała rakieta ("booster"). Dwie minuty później osiągnęła ona prędkość 3 Mach (ponad 3,5 tys. km/h), w kapsule panowały wtedy przeciążenie trzy razy większe niż na Ziemi.
Lot do krawędzi kosmosu nie trwał nawet połowy całego lotu, ale poza wspania-łymi widokami Jeff Bezos i reszta załogi, o której później, doświadczyli stanu nieważkości. A potem wszystko odbywało się w odwrotnej kolejności, coraz mniejsza prędkość rakiety, coraz niższa wysokość, zaczęło się opadania. Naj-pierw prawidłowo wylądował booster ( można go będzie wykorzystać w kolejnej misji), potem pojawiła się kapsuła, na nią trzy potężne spadochrony, które sprowadzały ja na ziemię.
Wreszcie po dziesięciu minutach i 25 sekundach kapsuła uderzyła w piaszczyste podłoży pustyni w Teksasie Oklaski, gratulacje, udało się, Były życzenia o szampan.

Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na kuli ziemskiej, rusza dziś własną rakietą w kosmos.

Miliarder założył firmę Blue Origin w 2000 roku, aby kiedyś zbudować kolonie kosmiczne ze sztuczną grawitacją, w których miliony ludzi będą mogły pracować i żyć. W tym locie towarzyszyć mu będą:

  • Wally Funk - lotniczka, która w wieku 82 lat została najstarszą astronautką w historii,
  • Oliver Daemen - holenderski nastolatek, pierwszy klient firmy, który został jednocześnie najmłodszym astronautą, a za jego lot zapłacił nieznaną sumę jego ojciec.
  • Mark Bezos - młodszy brat i najlepszy przyjaciel Jeffa Bezosa, który kieruje Fundacją Rodziny Bezosów.

Wielkim nieobecnym pozostaje nadal anonimowy zwycięzca aukcji, który wylicytował lot w kosmos za 28 milionów dolarów, ale przełożył lot z powodu innych zajęć. Odbędzie go w późniejszym terminie.

Jego miejsce zajął wspomniany 18-latek, gdyż jego ojciec, dyrektor generalny jednego z funduszy, zajął drugie miejsce w przetargu i ofiarował bilet synowi.

Ten lot był kluczowy dla raczkującego przemysłu kosmicznego, który w przyszłości ma być dostępny nie tylko dla bogaczy. Start nastąpi w zachodnim Teksasie i zbiega się z 52. rocznicą pierwszego lądowania na Księżycu.

Założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, odbył podróż 11 lipca, ale Bezos, podobnie jak Branson, twierdzi, że to nie był konkurs. - Jest jedna osoba, która była pierwsza w kosmosie – nazywał się Jurij Gagarin – i stało się to dawno temu – powiedział w programie TODAY w NBC Bezos, odnosząc się do lotu radzieckiego kosmonauty z 1961 roku.

- To nie jest konkurs, chodzi o budowanie drogi do kosmosu, aby przyszłe pokolenia mogły robić tam niesamowite rzeczy – dodał.

Blue Origin wyniesie wyżej statek wielokrotnego użytku New Shepard niż samolot kosmiczny Virgin. New Shepard wykonał 15 lotów bez załogi, aby przetestować go i sprawdzić mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak wystrzelenie kapsuły z wyrzutni w przypadku wybuchu rakiety lub lądowanie w przypadku awarii jednego spadochronu.

- Nauczyliśmy się, jak sprawić, by pojazd był wystarczająco bezpieczny, abyśmy mogli umieścić na nim naszych bliskich i wysłać ich w kosmos – mówił Bob Smith, dyrektor generalny Blue Origin.

Start odbył się około godz. 15.12 polskiego czasu z pustyni w zachodnim Teksasie zwanego Launch Site One, 40 kilometrów na północ od najbliższego miasta, Van Horn.

New Shepard będzie leciał w kosmos z prędkością przekraczającą 3700 km/h przy użyciu silnika z ciekłym wodorem i tlenem, którego jedynym produktem ubocznym jest para wodna.

Potem kapsuła oddzieli się i gdy osiągnie odpowiednią wysokość, astronauci odepną pasy i doświadczą stanu nieważkości przez trzy do czterech minut.

Richard Branson pierwszym turystą kosmicznym, dziś startuje ...

Kapsuła osiągnęła szczyt na wysokości 106 kilometrów, pozwalając członkom załogi podziwiać krzywiznę ziemi i atramentową czerń reszty wszechświata. Elementy statku powróciły samodzielnie na lądowisko na północ od miejsca startu, podczas gdy kapsuła spadła na Ziemię spowalniania przez trzy gigantyczne spadochrony.

Funk, która uczestniczyła w projekcie Mercury 13, który miał szkolić kobiety w kosmosie, powiedziała, że planuje jak najlepiej wykorzystać tę okazję. Mówiła stacji NBC, że nie może się doczekać doświadczania stanu nieważkości.

Blue Origin planuje jeszcze dwa loty w tym roku, a następnie „wiele” w przyszłym roku. Smith, dyrektor generalny, ujawnił, że kolejny lot może nastąpić we wrześniu lub październiku, dodając, że wielu ludzi jest gotowych zapłacić duże pieniądze za lot w kosmos. W tym samym czasie sektor zaczyna spotykać się z krytyką postaw ludzi bardzo bogatych, które ruszają w kosmos, podczas gdy Ziemia stoi w obliczu katastrof spowodowanych klimatem i pandemii koronawirusa.

Mieszkający niecałe 150 km od koła podbiegunowego fotograf, J-P Metsavainio, przez 12 lat tworzył niezwykłą, mozaikową fotografię Drogi Mlecznej, na którą złożyły się 234 kadry i 1250 godzin naświetlania. Efekt jest oszałamiający, a to zaledwie wycinek naszej galaktyki. Obraz obejmuje ok. 20 milionów gwiazd, podczas gdy cała Droga Mleczna ma ich setki miliardów. Zobacz nieziemskie zdjęcia w galerii.credits: J-P Metsavainio, AstroAnarchy

Jedyna taka panorama Drogi Mlecznej. Powstawała przez 12 lat...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeff Bezos poleciał w kosmos i wrócił na Ziemię. Lot odbył się jak w szwajcarskim zegarku - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie