Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezus witany w Rudniku nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
9 kwietnia o godzinie 18 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbędzie się koncert „Miłosierdzie Boże”.

Zobacz także: Eksplozja w podkieleckim zakładzie

(Źródło: echodnia.eu)

Muzykę do wierszy Świętej Siostry Faustyny skomponował zamościanin Zbigniew Małkowicz, od lat związany z Poznaniem. - Kto śpiewa - dwa razy się modli. Prostocie słów tej wrażliwej, rozmodlonej dziewczyny towarzyszą teraz melodia i rytm. Można nie pamiętać tekstu, tę modlitwę można nucić, albo klaskać, krzyczeć, gwizdać i tupać. Jak przebojowa piosenka - przenika przez codzienność na obrzeża świadomości.

Wystąpią Janusz Szrom, Jacek Kotlarski - śpiew, gość specjalny, Marzena Małkowicz - śpiew, narracja, Aleksandra Małkowicz-Figaj - śpiew, Lumen Zespół Muzyki Sakralnej z Poznania, Kameralny Zespół Instrumentalny z Wrocławia, Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Jerzy Augustyński - dyrygent.

Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN to cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry - Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Oprócz więzów rodzinnych łączy ich jeszcze jedno: chcą grać i śpiewać dla Pana Boga.

Zbigniew Małkowicz to dyrygent, kompozytor, aranżer, pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. Muzykę Zbigniewa Małkowicza trudno jest zaszufladkować i jednoznacznie określić. Znajdują się w niej wpływy różnych stylów, kultur, epok. W jego kompozycjach łączą się elementy gospel, klasyki i muzyki kościelnej słowiańskiej melodyki.

Janusz Szrom - polski wokalista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej, Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie śpiewu pod opieką dr Ewy Mentel. Kompozytor, aranżer, pedagog. Nauczyciel śpiewu w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. F.Chopina w Warszawie. Jacek Kotlarski - absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, aż w końcu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Szósta edycji inscenizacji „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy” odbędzie się w Rudniku nad Sanem w Niedzielę Palmową 9 kwietnia. Orszak ruszy o godzinie 13.15 z Rynku, a zakończy na placu przed kościołem oraz Mszą Świętą o godzinie 14.30.

Na trasie wystawionych będzie aż osiem scenek rodzajowych. W rolę Jezusa wcieli się ponownie ksiądz Zbigniew Kargul. Jedną z postaci będzie hrabia Hieronim Tarnowski, jego matka i żona. W tej edycji wystąpi grupa około 110 mieszkańców Krakowa, Sandomierza, Niska, Grobel, Ulanowa, Kopek, Huty Deręgowskiej, Jeżowego, Koziarni, Huciska, Krzeszowa i Rudnika nad Sanem. Będzie też nie tylko osioł, ale także baran, owca, gołębie oraz… świnie.

- Realizujemy wezwanie papieża Franciszka, zachęcającego nas do tego, abyśmy nie zamykali się w ścianach naszych kościołów, naszych domów i byśmy wstali z wygodnych kanap, wyszli na place i ulice i tam manifestowali swoją wiarę - powiedział organizator inscenizacji i autor scenariuszaMarian Pędlowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie