Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wiadomo jak będzie przebiegać obwodnica Stalowej Woli i Niska

Zdzisław Surowaniec
Kolorem nazywanym "biskupim” oznaczono wariant A3 obwodnicy, który będzie realizowany. Na pewnych odcinkach pokrywa się z innymi wariantami. Odrzucony został wariant niebieski, wymagający budowę mostu przez San.
Kolorem nazywanym "biskupim” oznaczono wariant A3 obwodnicy, który będzie realizowany. Na pewnych odcinkach pokrywa się z innymi wariantami. Odrzucony został wariant niebieski, wymagający budowę mostu przez San. Zdzisław Surowaniec
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał w piątek decyzję środowiskową i spośród kilku wariantów wskazał na 3A. Otwiera to drogę do kolejnego etapu starań o budowę obwodnicy.

300 mln zł

W nowej perspektywie finansowej na lata 2014 - 2020 będą nowe środki pieniężne i będzie można dofinansować finał budowy obwodnicy, ale musi być wkład własny, na przykład pełna dokumentacja, wykup gruntów czyli muszą być intensywne wspólne działania GDDiA oraz samorządów obu miast. Całkowity koszt budowy obwodnicy został oszacowany na około 300 mln złotych.

Istniejący już odcinek obwodnicy pozwala w Stalowej Woli ominąć osiedle Rozwadów.
Istniejący już odcinek obwodnicy pozwala w Stalowej Woli ominąć osiedle Rozwadów. Zdzisław Surowaniec

Istniejący już odcinek obwodnicy pozwala w Stalowej Woli ominąć osiedle Rozwadów.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Decyzja Dyrektora Ochrony Środowiska uprawomocni się po tygodniu. Wybór pasma 3A oznacza, że obwodnica nie będzie przebiegać przez San, nie wejdzie także na teren gminy Pysznica. Ale wariant 3A oznacza, że część działkowiczów straci swoje poletka.

WZDŁUŻ WAŁU

Po odrzuceniu pasma biegnącego przez San, pozostałe warianty obwodnicy w granicach Stalowej Woli niemal na siebie nachodzą. Od ulicy Szopena obwodnica pobiegnie więc w kierunku Niska wzdłuż wału na Sanie, ominie oczyszczalnię ścieków tak, że oczyszczalnia zostanie po lewej stronie, następnie przejdzie przez część ogrodu działkowego i oczka wodnego.

Potem przeskoczy przez ulicę Czarnieckiego w sąsiedztwie mostu na Sanie i pobiegnie wzdłuż wału. Przejdzie przez teren elektrowni i pobiegnie w kierunku Niska, aż pod Rudnik nad Sanem, gdzie dołączy do mającej powstać drogi szybkiego ruchu S19.

W styczniu 2007 roku doszło do podpisania porozumienia między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Stalową Wolą oraz Niskiem, rozpoczynającego proces budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska. W 2010 roku otrzymano zgodę na finansowanie dokumentacji projektowej.

WYKONANIE DOKUMENTACJI

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami prawie trzykilometrowa trasa w Stalowej Woli miałaby przebiegać od ulicy Chopina do Elektrowni. Całkowity koszt budowy obwodnicy wraz z przyłączem do S19 został oszacowany na około 300 mln złotych.

Po uprawomocnieniu się decyzji Dyrektora Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad będzie mogła się starać o pozwolenie na budowę. To pozwoli ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji. Przygotowanie dokumentacji według szacunków wyniesie około 8 mln zł, przy czym udział Stalowej Woli to niewiele ponad 4 mln zł.

Szczegółowe warunki realizacji tego zadania określa porozumienie zawarte przez Generalną Dyrekcję, Stalową Wolę i Nisko. Obok kompleksowej dokumentacji, porozumienie to wyznacza zasady współpracy stron w przygotowaniu do realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa obwodnicy miasta Stalowej Woli i Niska w ciągu drogi krajowej 77 Lipnik- Przemyśl".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie