MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już wystartował nabór wniosków o dodatek węglowy. Tłumy w ośrodkach pomocy społecznej w powiecie stalowowolskim i niżańskim

Łukasz Wołoszczak
Łukasz Wołoszczak
Zobacz warunki, które trzeba spełnić, żeby ubiegać się o dodatek węglowy! >>>
Zobacz warunki, które trzeba spełnić, żeby ubiegać się o dodatek węglowy! >>>
W większości gmin powiatu stalowowolskiego i niżańskiego już w środę, 17 sierpnia pojawiła się możliwość składania wniosków o dodatek węglowy. Gospodarstwa domowe mogą wnioskować o wypłatę 3 000 złotych poprzez udanie się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Urzędu Gminy i wypełnienie kwestionariusza. Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada bieżącego roku.

Już można składać wnioski o dodatek węglowy. Ludzie masowo ruszyli po wsparcie

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Przepisy mówią, że wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada bieżącego roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

W przypadku gmin powiatu stalowowolskiego i niżańskiego w większości z nich nabór już wystartował i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Warto zaznaczyć, że w związku z tym, że wnioski można składać od dzisiaj kontakt z Urzędami Gmin i Ośrodkami Pomocy Społecznej jest lekko utrudniony. Dzwoniąc do tych instytucji możemy usłyszeć komunikat, że linia jest zajęta, a w związku z tym do placówki musimy udać się osobiście.

W zależności od placówki, odbiór dodatku węglowego był różny. W przypadku takich gmin jak Ulanów, Nisko, czy Rudnik nad Sanem już od rana pojawiły się kolejki do okienka zorientowanego na wydawanie wniosków o świadczenie finansowe. W przypadku Urzędu Miasta w Stalowej Woli urzędnicy nie odnotowali wzmożonego ruchu na terenie placówki związanego ze startem naboru wniosków, natomiast urzędnicy z Pysznicy, kwestionariusze w formie papierowej zaczną wydawać już od poniedziałku. Z Ośrodkami Pomocy Społecznej z Bojanowa i Radomyśla nad Sanem niestety nie udało się nawiązać kontaktu, co może sugerować duży ruch.

Zobacz, gdzie możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy na terenie gmin powiatu niżańskiego i stalowowolskiego!

  • Urząd Miasta, Wolności 7, 37-450 Stalowa Wola
  • Urząd Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, Rynek 40, 37-420 Rudnik nad Sanem, pokój numer 1, na parterze
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, 3 Maja 19, 37-410 Ulanów
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Pysznicy, Wolności 277, 37-403 Pysznica
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, 3 Maja 10, 37-400 Nisko
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, Zachodnia 15, 37-470 Zaklików
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, Parkowa 5, 37-433 Bojanów
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Adama Mickiewicza 25A, 37-455 Radomyśl nad Sanem
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, Plac Kościuszki 6, 37-415 Zaleszany
  • GOPS Harasiuki, 37-413 Harasiuki 112a
  • GOPS Jarocin, 37-405 Jarocin 113
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeżowem, Jeżowe 136A, 37-430 Jeżowe
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzeszowie, ul. Rynek 2, 37-418 Krzeszów

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie