MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kasztelan Karol Bury Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza. Tak zdecydowali radni podczas sesji Rady Miasta

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Karol Bury Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza. Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpił do Rady Miasta burmistrz Marcin Marzec. Uroczyste ręczenie tytułu odbędzie się podczas gali 24. edycji Sandomierzanina 2023 roku, która w sobotę, 2 marca o godzinie 16 rozpocznie się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Karol Bury Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza

Założona ponad 30 lat temu przez Karola Burego Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej jest wizytówką miasta, jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju, ściągającą do sandomierskiego grodu rzesze turystów. Rekonstrukcja historyczna to dziedzina, której Karol Bury poświęca bardzo dużo czasu, dzięki czemu Chorągiew jest jedną z najlepszych grup tego typu w Polsce.

Jak przyznał Karol Buryprzyznanie tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza będzie zwieńczeniem jego dotychczasowej działalności na rzecz miasta Sandomierza.

- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza jest dla pana kasztelana podsumowaniem jego 45-letniej działalności w Sandomierzu – przyznał Karol Bury. - Jest to działalność bardzo owocna.

Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpił do rady miasta burmistrz Marcin Marzec. - Postać znana wszystkim sandomierzanom, od ponad 30 lat, twórca Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, wybitny samorządowej, przewodniczący Rady Miasta. Twórca sportów siłowych, sportów sylwetkowych, wielki zasłużony mieszkaniec – wyliczył burmistrz Marcin Marzec.

Opinię tę potwierdza Wojciech Czerwiec, przewodniczący Rady Miasta Sandomierza. - Dla Sandomierza osoby pana Karola Burego nie trzeba przedstawiać. Jego działalność w Sandomierzu wskazuje na to, że jest to ogromna miłość do Królewskiego Miasta Sandomierza. Miłość nie do końca odwzajemniona. Ten tytuł honorowy jak najbardziej mu się należy, żałuję tylko i przepraszam, że tak późno zostało to procedowane – powiedział przewodniczący.

Uroczyste wręczenie tytułu odbędzie się w sobotę, 2 marca podczas uroczystości 24. edycji Sandomierzanina 2023 roku, jaka o godzinie 16 rozpocznie się w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Wśród wyróżnionych tym tytułem Honorowy Obywatel Miasta Sandomierza jest Karol Bielecki – utytułowany piłkarz ręczny, Aleksander Patkowski twórca polskiego regionalizmu, święty Jan Paweł II, doktor Janusz Kamocki znany etnograf i żołnierz Armii Krajowej oraz profesor Andrzej Schinzel – ceniony matematyk.

Zobaczcie galerię zdjęć Karola Burego

Kim jest Karol Bury?

Karol Bury urodził się 8.10.1951 roku, pochodzi z Zakopanego. Jego życie zawodowe, a dokładnie funkcja sędziego spowodowały, że po Zakopanem to Sandomierz stał się miastem jego życia.

Funkcja sędziego przy Sądzie Rejonowym w Sandomierzu oraz niezwykle sumienne, rzetelne i solidne pełnienie obowiązków w tym zakresie spowodowały, że Karol Bury stał się osobą rozpoznawalną w Sandomierzu oraz cieszył się uznaniem społecznym.

Równocześnie wraz z rozwojem życia zawodowego rozwijał on swoją pasję, którą były sporty siłowe, kulturystyka i trójbój siłowy. Utworzył on sekcję sportową w zakresie tych sportów i zrzeszał lokalne talenty oferując kompleksowe przygotowanie sportowe, zapewniając start w zawodach na różnym szczeblu. Sekcja stała się kuźnią talentów sportów siłowych, bowiem niezliczona ilość zawodników najwyższej klasy sportowej zdobywała tytuły pod szyldem klubu założonego przez Karola Burego. W 1983 roku powstały formalne struktury sekcji sportowej - Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Paragraf”. Po 7 latach działalności, w nowych realiach postkomunistycznych Karol Bury powołał do życia, funkcjonujący do dziś Ludowy Klub Sportowy, który w dalszym ciągu kształtuje wielkie talenty sportowe szczególnie w zakresie sportów fitness. Karol Bury oprócz stania na czele struktur klubu, był również czynnym trenerem.

W ramach klubu utworzył Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, zaproponował także powołanie Księstwa Sandomierskiego – sekcji która swoją aktywnością nawiązuje do historycznych czasów świetności miasta Sandomierza. Założona ponad 30 lat temu przez Karola Burego Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej jest wizytówką miasta, jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju, ściągającą do sandomierskiego grodu rzesze turystów. Rekonstrukcja historyczna to dziedzina, której Karol Bury poświęca bardzo dużo czasu, dzięki czemu Chorągiew jest jedną z najlepszych grup tego typu w Polsce. Rzetelność przekazywania faktów historycznych, dbałość o szczegóły, praca nad scenariuszami przedstawień oraz nad każdym szczegółem historycznym pokazuje pełen profesjonalizm Kasztelana Karola Burego.

Pełen pasji i zapału do działań społecznych Karol Bury stał się osobą, która zdobyła wielkie zaufanie społeczne dlatego w 1997 roku zdobył mandat Radnego Miasta Sandomierza i spośród grona radnych został wybrany na Przewodniczącego Rady Miasta Sandomierza.

Jego wiedza na temat miasta, dobra współpraca z mieszkańcami oraz znajomość wielu lokalnych tematów ze sfery codziennej aktywności społecznej pozwoliła na realizację wielu ważnych inicjatyw samorządowych. Działalność Karola Burego była na przestrzeni lat doceniana przez różne gremia. Był zwycięzcą pierwszej edycji plebiscytu Sandomierzanin Roku 2000. Wraz z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury stanął na czele delegacji naszego kraju, która udała się do Watykanu by zaprosić Papieża Jana Pawła II do odbycia pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku. Dwa lata temu został wyróżniony przez kapitułę tytułu "Piękniejsza Polska" za "tworzenie piękna, którym można szczycić się przed światem". W wolnych chwilach Karol Bury zajmuje się rzeźbiarstwem. Zwycięzca plebiscytu Człowiek 25-lecia w powiecie sandomierskim.

Zobaczcie galerię zdjęć Karola Burego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kasztelan Karol Bury Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza. Tak zdecydowali radni podczas sesji Rady Miasta - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie