Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa w Smoleńsku - pamiętamy (video)

Grzegorz LIPIEC, [email protected] Zdzisław SUROWANIEC, [email protected]
Na balkonach wielu tarnobrzeskich mieszkań zawisły w weekend biało-czerwone flagi poprzeplatane czarnymi kirami.
Na balkonach wielu tarnobrzeskich mieszkań zawisły w weekend biało-czerwone flagi poprzeplatane czarnymi kirami. Grzegorz Lipiec
Kwiaty, znicze, pamiątkowe tablice, nabożeństwa za dusze zmarłych. Tak wyglądał 10 kwietnia na północnym Podkarpaciu rok po katastrofie prezydenckiego Tupolewa na rosyjskim lotnisku.

Wciąż mocno przeżywamy tragiczne wydarzenia ze Smoleńska, gdzie w katastrofie lotniczej zginęła prezydencka para - Maria i Lech Kaczyńscy oraz 94 inne osoby. W Tarnobrzegu, w Stalowej Woli oraz w mniejszych miejscowościach naszego regionu wspominano ofiary katastrofy smoleńskiej.

PORANNE SYRENY

O godzinie 8.41 w całym Tarnobrzegu oraz powiecie tarnobrzeskim zawyły syreny. Mimo wszystko tylko nieliczni mieszkańcy przystanęli na te "symboliczne" trzy minuty.

W tarnobrzeskim Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 10 odprawiona została msza święta w intencji 96 ofiar smoleńskiej tragedii. Po nabożeństwie odsłonięto tablicę upamiętniającą zmarłych 10 kwietnia 2010 roku.

Na balkonach wielu tarnobrzeskich mieszkań zawisły w weekend biało-czerwone flagi poprzeplatane czarnymi kirami.

ODESZLI WSPANIALI LUDZIE

Tarnobrzeskie uroczystości pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej miały również miejsce na terenach Kopalni Siarki "Machów" S.A. przy Alei Dębowej.

Podczas obchodów rocznicowych odsłonięto obelisk upamiętniający ofiary narodowej tragedii. Mieści się on na początku alejki, gdzie jesienią ubiegłego roku lokalni politycy, społecznicy i mieszkańcy Tarnobrzega zasadzili 96 dębów upamiętniających wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Na tablicy umieszczono wiersz tarnobrzeskiej poetki Stanisławy Kosmali.

Na uroczystości obecni byli między innymi: Jan Bury, wiceminister skarbu państwa, a także liczne delegacje samorządowców, społeczników oraz mieszkańcy Tarnobrzega.
- Podkarpacka ziemia w jednej chwili, w ten sobotni poranek straciła trzech parlamentarzystów: Leszka Deptułę, Grażynę Gęsicką oraz Stanisława Zająca - wspomina Jan Bury. - Mam nadzieję, że ta tragedia i ten obelisk sprawi, że Polacy nie będą już się dzielić.

W STALOWEJ WOLI NABOŻEŃSTWO

Msza święta w intencji ofiar tragicznej katastrofy w Smoleńsku oraz ojczyzny odprawiona została w południe w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. - Dziś pragniemy w tej mszy świętej prosić Boga Wszechmogącego, aby uznając wiarę i miłość serca tych, którzy zginęli rok temu pod Smoleńskiem, pozwolił im mieć udział w chwale zbawionych w niebie - powiedział odprawiający nabożeństwo dziekan ks. Edward Madej.

- Zgromadziliśmy się w świątyni w łączności z całym narodem w ojczyźnie i rodach rozsianych w różnych zakątkach ziemi, aby modlić się za tych naszych wielkich synów i córki, polskiego narodu, którzy rok temu zdążali na obchody siedemdziesiątej rocznicy pomordowania przez Sowietów polskich oficerów w Katyniu - mówił kapłan. I przypomniał: - Jednakże stała się wielka tragedia, katastrofa, w której zginęli wszyscy, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej pan profesor Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, pan prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. I ci synowie i córki naszego narodu, którzy trwali na służbie dla kraju, pełniąc ważne funkcje w naszym państwie. Do dziś nie znamy przyczyn tej katastrofy, nie wyjaśniono prawd zasadniczych. Naród ma prawo poznać prawdę. I z pewnością ta prawda będzie znana, nie wiemy tylko kiedy.

- Zgromadzeni tutaj w naszej świątyni, tak jak wielu świątyniach w kraju na świecie, chcemy dać wyraz naszej miłości do Boga i do ojczyzny, wyraz tych więzi, które łączyły nas z Panem Prezydentem i z osobami, które zginęły. Dać wyraz zatroskania o Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polskę. Przyszliśmy tutaj z potrzeby serca, kochający ojczyznę i naród, modlący się o przyszłość młodego pokolenia, tych, którzy po nas przyjdą i żyć będą na polskiej ziemi. Chciejmy to, co przynieśliśmy w sercach naszych, złożyć na ołtarzu Pańskim i prosić za przyczyną Królowej Polski, abyśmy wytrwali w nadziei, abyśmy wyszli jeszcze mocniejsi z tej próby. Bo złoto w ogniu się doskonali i próba życiowa niejednemu człowiekowi pozwoliła umocnić się we wierze i nabrać nadziei i odwagi. Historia naszej ojczyzny dowodzi tego - usłyszeli wierni zgromadzeni w bazylice.

Po nabożeństwie delegacje miasta i powiatu, a wśród nich poseł Antoni Błądek, złożyli wieniec pod krzyżem przy bazylice. Po mszy w kościele odbył się koncert dedykowany pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Tylko pojedynczy mieszkańcy odpowiedzieli na apel posła i wywiesili w oknach narodowe chorągwie przepasane czarną wstążką. Natomiast w kościele Opatrzności Bożej tak się zagalopowano, że czarną wstążkę przywiązano do flagi państwa watykańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie