Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katolicki Uniwersytet Lubelski wygasza kierunki humanistyczne w wydziale zamiejscowym w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Studenci studiów humanistycznych będą nadal studiować na KUL w Stalowej Woli, nie będzie tylko nowych przyjęć
Studenci studiów humanistycznych będą nadal studiować na KUL w Stalowej Woli, nie będzie tylko nowych przyjęć Zdzisław Surowaniec
Jedna z najbardziej „dopieszczonych” przez miasto uczelni w Stalowej Woli, Katolicki Uniwersytet Lubelski, poinformował o konsolidacji kierunków. To oznacza, że cztery kierunki: pedagogika, socjologia, praca socjalna oraz prawo będą istniały tylko na macierzystej uczelni w Lublinie. Wygasną w Stalowej Woli.

Decyzja jak czytamy w komunikacie KUL ma związek z planowanymi zmianami legislacyjnymi dotyczącymi szkolnictwa wyższego, dlatego Senat KUL-u podjął uchwałę o konsolidacji tych kierunków studiów, które prowadzone są jednocześnie na więcej niż jednym wydziale KUL i są dublowane.

- Konsolidacją objęte zostaną cztery kierunki (pedagogika, socjologia, praca socjalna oraz prawo) prowadzone jednocześnie na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli i trzech wydziałach w Lublinie: Wydziale Nauk Społecznych, Wydziale Teologii oraz Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. Kierunki te zostaną połączone w jeden i będą prowadzone w Lublinie, a w roku akademickim 2018/19 nie będzie prowadzony nabór na I rok studiów na tych kierunkach na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli. Studenci WZPiNoS kontynuują kształcenie na Wydziale na dotychczasowych zasadach, do zakończenia danego cyklu kształcenia - tłumaczy dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Przy okazji KUL wytyka Stalowej Woli błędy jakie popełniła na przestrzeni tych ostatnich 27 lat. Powołuje się na tzw. ocenę parametryczną dokonaną w 2017 roku, w której Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli otrzymał kategorię „C”. Krytyka jest miażdżąca bowiem owa kategoria „wpływa to poważnie i negatywnie na pozycję naukową i finansową zarówno wydziału, jak i całego Uniwersytetu – obniża dotację dla całego Uniwersytetu, a sam wydział ma zagwarantowane finansowanie jedynie na pół roku - do 30 czerwca 2018 roku”. Kolejna sprawa to brak rozwoju naukowego. W ciągu 27 lat uczelnia nie uzyskała uprawnień do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w żadnej z prowadzonych dyscyplin, co szkodzi całemu uniwersytetowi. Ponadto liczba studentów podejmujących decyzję o studiowaniu zabieranych nam kierunków w Stalowej Woli sukcesywnie spada.

Kolejne badanie parametryzacji jak informuje KUL w 2021 roku, zachęcając do skoncentrowania swojej działalności na kierunkach inżynierskich i są szansą rozwoju. Obecnie kształcenie odbywa się na inżynierii materiałowej i inżynierii środowiska ale i tu wyniki rekrutacji nie powalają. Co roku rozpoczyna niewiele, około 50 studentów na obu kierunkach. - W związku z tym Rektor KUL poprosił Dziekana i Radę Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Społeczeństwie o przygotowanie i przedstawienie do 15 czerwca 2018 r. planu działań wzmacniających kierunki inżynieria środowiska oraz inżynieria materiałowa prowadzonych w Stalowej Woli, w szczególności do przedstawienia działań na rzecz rozwoju potencjału naukowego Instytutu Inżynierii Środowiska - informuje rzecznik prasowy KUL.

Na przestrzeni 27 lat KUL mógł liczyć na ogromne wsparcie samorządu stalowowolskiego, zwłaszcza jeżeli chodzi o bazę lokalową. Przez lata użytkował pomieszczenia przy Bazylice Konkatedralnej na ulicy Popiełuszki. W 2014 opuściła je i przeniosła się na kampus na ulicy Ofiar Katynia, gdzie oprócz gmachu z aulą są również akademiki. W tym samym roku miasto oddało do użytku uczelni nowoczesny budynek na potrzeby inżynierii materiałowej, rok później zainaugurowano działalność budynku dla studentów kierunku Inżynierii Środowiska, oba o wartości około 50 milionów złotych, wybudowane z unijnym wsparciem. Ponadto biblioteka KUL przeniosła się do nowoczesnej Biblioteki Międzyuczelnianej przy ulicy Popiełuszki. Przez lata to miasto w związku dofinansowaniem zewnętrznym ponosiło ciężar promocji rekrutacji, wspierało organizację konferencji, wydarzeń kulturalnych z udziałem studentów, publikacje naukowe.

Od 1991 roku działalność KUL wspiera Fundacja Uniwersytecka, założona jak czytamy na ich stronie internetowej „przez największe instytucje i zakłady pracy Miasta Stalowej Woli, Nowej Dęby oraz osoby prywatne”. W jej celach statutowych jest materialne wspieranie działalności KUL, a w szczególności przedsięwzięć w zakresie badań naukowych, kształcenia i wychowania młodzieży. prowadzenie działalności wychowawczej i popularno-naukowej, upowszechnianie wiedzy i kultury chrześcijańskiej, a także tworzenie, prowadzenie i wspieranie instytucji naukowo-badawczych, naukowo-dydaktycznych, oświatowych i wychowawczych.

Przez lata jej pozycja znacząco słabła. W ostatnim czasie osoby nią zarządzające nie są nawet ze Stalowej Woli a patrząc na działania promocyjne, skupiono się intensywnie wokół… stołówki fundacji pod nazwą Mensa Qul, której hasłem przewodnim jest „Pysznie jak w domu”.

KUL chce rozwijać kierunki techniczne na Wydziale Zamiejscowym i w żadnym wypadku nie rezygnuje z obecności w Stalowej Woli - zapewnia rzecznik. Tylko czy przy kształceniu na zaledwie dwu kierunkach można mówić o jakiejkolwiek przyszłości przy takiej bazie lokalowej?

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018 na Podkarpaciu. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Oscary 2018: TOP 10 najlepszych kreacji

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!


Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: 60SEKUND BIZNESU: Brakuje ludzi na rynku pracy

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie