MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kładka nad torami w Stalowje Woli do likwidacji

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kładka nad torami wymaga wejścia na sporą wysokość, co jest szczególnie uciążliwe dla starszych osób.
Kładka nad torami wymaga wejścia na sporą wysokość, co jest szczególnie uciążliwe dla starszych osób. Zdzisław Surowaniec
800 tysięcy złotych przeznaczyły władze Stalowej Woli w tym roku na rozbiórkę kładki nad torami i budowę nowego przejścia poziomego przez tory. Skończy się koszmar wspinania się po zdewastowanej kładce.

ZOBACZ też:
Wyrwał skarbonkę WOŚP 11-latkowi. Policja prosi o pomoc w znalezieniu sprawcy

- Złożyliśmy już wniosek o pozwolenie na budowę. Przetarg będzie ogłaszany jako jedna z pierwszych inwestycji tego roku, bo traktuję ją priorytetowo - powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Starania władz miasta o możliwość wybudowania przejścia przez tory ciągną się od kilku lat. Trzeba było pokonać opór kolejarzy i dopełnić formalności urzędniczych. Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną dla kładki. Pozwala to ruszyć z kolejnym etapem przygotować do budowy przejścia przez tory.

- Ta inwestycja miała pecha - ocenia naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim Sylwester Piechota. W 2013 roku prezydent Andrzej Szlęzak zlecił specjalistycznej pracowni projektowej opracowanie dokumentacji. Po kilku miesiącach spółka padła i zabrało sporo czasu, zanim w 2014 roku znaleziono kolejnego projektanta, mającego uprawnienia do projektów kolejarskich.

Poza tym inwestycja jest robiona w bardzo niekorzystnych warunkach technicznych. Trzeba się było dogadać z kolejarzami o zgodę na skrócenie peronu o pięćdziesiąt metrów nad przystankiem przy kładce. Aby przejście mogło powstać, na długości czterystu metrów trzeba podnieść tory, którymi jeżdżą pociągi do Huty Stalowa Wola. Te tory są bowiem nieco niżej od sąsiednich.

Wyłonionemu w przetargu wykonawcy zejdzie kilka miesięcy na dogadanie się z kolejarzami na wejście na teren torów, na zgodę spółek kolejarskich odpowiedzialnych za trakcję elektryczną i teletechniczną, za ruch pasażerski i kolejowy. Już ta wyliczanka świadczy o tym, jak skomplikowane jest to zadanie.

Kładka to budowla z lat siedemdziesiątych. Jest w fatalnym stanie i nie spełnia unijnych norm, jakie obowiązują tego typu konstrukcje. Jest za wąska i za stroma. W 2011 roku została wyremontowana, co pozwoliło przedłużyć jej żywot o kilka lat. Jednak nawet po remoncie to szpetny, przerdzewiały obiekt. Prezydent rozważał więc budowę nowej kładki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie