Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna książka o historii Rozwadowa. Tym razem o gnieździe „Sokoła”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Budynek „Sokoła” w Stalowej Woli-Rozwadowie jest w ruinie, ale ma być odrestaurowany. Już położono nowy dach
Budynek „Sokoła” w Stalowej Woli-Rozwadowie jest w ruinie, ale ma być odrestaurowany. Już położono nowy dach Zdzisław Surowaniec
Ukazała się kolejna publikacja odnosząca się do historii Rozwadowa i regionu przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Książka pod tytułem „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Rozwadowie, Nisku, Tarnobrzegu i Machowie w 110. rocznicę powstania gniazda rozwadowskiego 1906–2016” pod redakcją naukową doktor Agnieszki Mirkiewicz, to zbiór artykułów naukowych napisanych przez prawdziwych znawców tematu. Teksty odnoszą się nie tylko do działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ale i przynoszą mnóstwo informacji z dziejów całego regionu. Niewątpliwie mogą być dzięki temu interesujące dla czytelników z Rozwadowa i okolic. Mocną stroną tomu są zamieszczone w nim zdjęcia i ilustracje, w większości publikowane po raz pierwszy.

Rozwadowskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” przez blisko 30 lat wychowywało w duchu patriotyzmu i dbałości o rozwój fizyczny kolejne pokolenia młodzieży. Ponieważ w roku 2016 minęło 110 lat od powstania gniazda, przygotowano publikację, która po raz pierwszy w tak szerokim zakresie prezentuje nieznaną dotąd szerzej historię tutejszego ośrodka sokolego.

Dziejom rozwadowskiego gniazda poświęcono dwa teksty. Pierwszy z nich autorstwa Agnieszki Mirkiewicz i Anety Garanty, to próba odtworzenia losów gniazda od momentu powstania, aż do nieudanych prób jego reaktywacji w 1946 roku. Artykuł ten wymagał wielu wnikliwych kwerend archiwalnych, gdyż dokumenty gniazda dwukrotnie uległy zniszczeniu w czasie wojen światowych. Kolejny tekst dotyczący Rozwadowa, to analiza architektury gmachu sokolni w odniesieniu do innych budowli tego typu w Galicji, dokonana przez doktora Zbigniewa Beiersdorfa.

Pozostałe artykuły dotyczą kwestii związanych z działalnością gniazd sokolich w sąsiednich miastach, zbliżonych wielkością i liczbą ludności do Rozwadowa. Opisane placówki w Tarnobrzegu, Machowie i Nisku, współpracowały ze sobą ze względu na przynależność do okręgu rzeszowskiego. Autorami artykułów są osoby, które w swojej pracy badawczej niejednokrotnie zajmowały się zagadnieniami dotyczącymi tej problematyki. Większość z nich reprezentuje rzeszowskie środowisko uniwersyteckie.

Wielce pomocna i godna szczególnej uwagi zainteresowanych tematem jest uwspółcześniona i na nowo opracowana graficznie mapa gniazd sokolich, jakie znajdowały się na terenie Galicji w 1910 roku.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to organizacja wychowania fizycznego i sportu. Najstarsze towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX wieku. Zdelegalizowany przez komunistów po II wojnie światowej.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie