Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Ulanowa powstaje zbiornik retencyjny

Konrad SINICA [email protected]
Powstający zbiornik retencyjny będzie miał powierzchnię 6,1 hektara.
Powstający zbiornik retencyjny będzie miał powierzchnię 6,1 hektara. Konrad Sinica
Roboty rozpoczęły się z opóźnieniem ze względu na wysoki poziom wód gruntowych

Ruszyły prace przy budowie zbiornika retencyjnego między Glinianką a Ulanowem w powiecie niżańskim. Zadaniem powstającego akwenu będzie zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenów zagrożonych przez wzbierającą rzekę Strugę. W miejscu, gdzie powstaje zbiornik występuje bardzo wysokie stężenie jodu w powietrzu.

Całkowita powierzchnia sztucznego jeziora będzie wynosić 6,1 hektara, przy czym samo lustro wody zajmie obszar 5,4 hektara. Średnia głębokość zbiornika wyniesie 1,3 metra.

SZKODY POWODZIOWE

Zadaniem wykonawcy jest nie tylko wykopanie zbiornika, niezbędne jest wykonanie szeregu prac dodatkowych. Wokół akwenu zostanie uformowana grobla. W pobliżu budowanego zbiornika przebiega droga powiatowa, stąd też konieczna będzie budowa rurociągu odwadniającego, aby zapobiec jej podmywaniu. Prace powinny zakończyć się jesienią. Ze względu na trudne warunki, roboty zostały rozpoczęte z opóźnieniem.

- Firma miała sprowadzać się w lutym, ale poziom wód gruntowych był powyżej terenu, gdzie ma być zbiornik - mówi burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz. - Nie było możliwości, żeby maszyny tam wjechały, bo od razu by się utopiły.

Głównym zadaniem sztucznego jeziora będzie zapobieganie powodziom powodowanym przez wzbierającą co pewien czas niewielką rzekę Strugę. Szkody powodowane przez wodę bardzo często dotykają gminę Ulanów. Tylko w tym roku straty powstałe w wyniku podtopień oszacowano tu na około 1,5 miliona złotych. Ucierpiały między innymi drogi w Hucie Deręgowskiej i Gliniance, zamulony został też port przy rzece San. W poprzednich latach uszkodzona była również kanalizacja.

STĘŻENIE JODU

Niewykluczone, że akwen z czasem stanie się atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że powstaje w miejscu, gdzie występuje niezwykle wysokie stężenie jodu w powietrzu, co potwierdziły przeprowadzone niedawno badania naukowe. Ekspertyza wykazała, że stężenie korzystnego dla zdrowia pierwiastka w powietrzu nad gminą Ulanów jest porównywalne do niektórych miejscowości nadmorskich. Najwięcej jodu znajduje się właśnie w pobliżu miejsca, gdzie kopany jest zbiornik.

Inwestycja jest realizowana przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt budowy zbiornika retencyjnego to 1 milion 329 tysięcy złotych, z czego 85 procent to pieniądze z dotacji. Resztę gmina Ulanów dołożyła z własnego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie