MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncert w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli, uświetnił 1050 rocznicę chrztu Polski

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Aleksandra Małkowicz-Figaj, Marek Bałata i Joanna Konieczna podczas koncertu w rozwadowskiej farze.
Aleksandra Małkowicz-Figaj, Marek Bałata i Joanna Konieczna podczas koncertu w rozwadowskiej farze. Zdzisław Surowaniec
W kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli, zwanym rozwadowską farą, odbył się w sobotni wieczór koncert „Pan mym pasterzem”. Uświetnił obchody 1050-lecie Chrztu Polski.

Przed stalowowolską publicznością zaprezentował się wybitny wokalista Marek Bałata, zespół Lumen, muzycy Orkiestry Symfonicznej imienia Karola Namysłowskiego w Zamościu oraz Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury, założony i dyrygowany przez Jerzego Augustyńskiego.

Jak mówią organizatorzy, na koncert w kościele Matki Bożej Szkaplerznej zdecydowano się za sprawą inspirujących słów księdza Wilhelma Gaja - Piotrowskiego, który wskazał, że na witrażach, malowidłach i wśród rzeźb odnajdujemy orszak świętych, wyrosłych z polskiej, chrześcijańskiej tradycji. Wśród nich uwieczniona na murach świątyni jest prośba: „Wstawiajcie się za nami w naszym nowym tysiącleciu”.

Świątynia, z wnętrzem ozdobionym barwnymi polichromiami, z niezwykłej urody witrażami Adama Stalony-Dobrzańskiego, została pięknie oświetlona wewnątrz. A reflektory na zewnątrz rozjaśniły witraże w prezbiterium.

Chór Kameralny z maestro Jerzym Augustyńskim w błyskawicznym tempie opanował materiał muzyczny i był diamentem tego wieczoru. Zespół Muzyki Sakralnej Lumen to cała rodzina. Oprócz kompozytora, aranżera i dyrygenta Zbigniewa Małkowicza działają w nim także wokalistki: żona Marzena Małkowicz i córka Aleksandra Małkowicz-Figaj. Syn Michał Małkowicz jest perkusistą. Na gitarze basowej gra mąż Aleksandry – Marcin Figaj, a na gitarze akustycznej Paulina Wiśniewska-Małkowicz, żona Michała. Wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków: Łukaszem Chojnackim – basistą, Jarkiem Chmielewskim – gitarzystą, Marcinem Piekutem – saksofonistą, Piotrem Szulcem – perkusistą tworzą zespół, w którym to pragnienie realizują. Ponadto współpracują z wybitnymi polskimi wokalistami: Markiem Bałatą, Jackiem Kotlarskim, Januszem Szromem oraz Dariuszem Tokarzewskim (członkiem znanej grupy „Vox”) .

Marek Bałata to wiodący wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem (śpiew z użyciem sylab zamiast słów), tworząc instrumentalne brzmienie od tenora do falsetowego sopranu.

Świetny koncert rozpoczęła pieśń „Veni Sancte Spiritus” (Przyjdź Duchu Święty) do słów świętej siostry Faustyny, a zakończyła pieśń „Pokolenie JPII”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie