Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs „Polszczyzna bez tajemnic” w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej. Piotr Godula zwyciężył po raz drugi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Z lewej profesor Andrzej Markowski, z prawej starosta Janusz Zarzeczny, w ciemnym swetrze zwycięzca Piotr Godula
Z lewej profesor Andrzej Markowski, z prawej starosta Janusz Zarzeczny, w ciemnym swetrze zwycięzca Piotr Godula Tomasz Wosk
W sobotę, 7 kwietnia, w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej odbyła się druga edycja konkursu „Polszczyzna bez tajemnic”. Miłośnicy ojczystej mowy mieli też okazję wysłuchać wykładu znanego językoznawcy - profesora Andrzeja Markowskiego.

Organizatorami konkursu były Powiat Stalowowolski oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Stalowej Woli.

Konkurs skierowany był do osób od 16 roku życia (z wyjątkiem polonistów) i podobnie jak w roku ubiegłym - cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. W sumie wzięło w nim udział 60 uczestników, którzy musieli zmierzyć się z 21 trudnymi, nieraz bardzo podchwytliwymi pytaniami dotyczącymi m.in. gramatyki i ortografii. Ich autorkami były Anna Garbacz, odpowiadająca za cykliczne stalowowolskie dyktando „Gżegżółki”.

Zmagania miały formę testu, z którym najlepiej poradził sobie Piotr Godula. Co ciekawe, to jego drugie zwycięstwo w tym konkursie, ponieważ był on jego tryumfatorem również w roku ubiegłym. II miejsce zajął Aleksander Koper, a III – Dorota Skrzeszewska. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne, które dla zdobywców I oraz II miejsca ufundował powiat stalowowolski, a dla laureatki III miejsca – miasto Stalowa Wola.

Zadowolenia z dużego zainteresowania wydarzeniem nie ukrywał Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. – To bardzo budujące, że tyle osób pielęgnuje nasz ojczysty język, że zależy im aby poprawnie się wysławiać i bezbłędnie posługiwać polszczyzną. A już szczególnie cieszy mnie, że tak dużą część spośród wszystkich uczestników konkursu stanowiła młodzież – mówi starosta Zarzeczny.

Wzorem roku ubiegłego, pytania konkursowe omówił zaproszony do udziału w wydarzeniu profesor Andrzej Markowski – przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Po konkursie, tak jak rok temu, odbył się wykład profesora Andrzeja Markowskiego. Jest on niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kultury języka, autorem podręczników, redaktorem naukowym „Słownika poprawnej polszczyzny”, układał też wiele tekstów ogólnopolskiego Dyktanda. Ci, którzy przyszli na spotkanie z nim rok temu, wiedzą, że o zagadnieniach współczesnej polszczyzny mówi ciekawie, przystępnie i z dużym poczuciem humoru.

Tego roku profesor Andrzej Markowski poruszył zagadnienia grzeczności językowej w polszczyźnie. Zwyczaje w tej dziedzinie zmieniają się na naszych oczach. Czy już nie budzi sprzeciwu rozpoczynanie maili słowem „Witam?” Czy mówienie przez urzędnika do nieznanego mu osobiście petenta per „panie Rysiu” to stwarzanie ciepłej atmosfery, czy niestosowna poufałość? Takie i inne kwestie znalazły swoje wyjaśnienie w tegorocznym wykładzie. Potem profesor odpowiadał na liczne pytania dotyczące języka polskiego.

Zainaugurowany w zeszłym roku konkurs „Polszczyzna bez tajemnic”, któremu towarzyszył wykład profesora Andrzeja Markowskiego , także od razu spotkał się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Do zmagań przystąpiło blisko sto osób, głównie licealistów i studentów. Na wykład profesora przybyli dodatkowo słuchacze, którzy nie zdecydowali się startować w teście.

A na zakończenie spotkania starosta stalowowolski, Janusz Zarzeczny, zadeklarował wpisanie tej imprezy do corocznego kalendarza powiatu. I słowa dotrzymał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie