MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościoły pachnące wędzonką

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Święcenie pokarmów w kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.
Święcenie pokarmów w kościele Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Wielka Sobota to dzień, w którym tradycyjnie błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Zwyczaj ten jest znany powszechnie od wieków w Polsce.

W zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uczestniczy 95 Polaków. Poza Polską z obyczajem tym możemy się jeszcze spotkać na Słowacji i w tej części Śląska Cieszyńskiego, która jest zamieszkana przez Polaków, na Białorusi, a także wśród polskich emigrantów.

W wielkanocnym koszyczku zwanym święconką nie może zabraknąć jajek, symbolizujących nowe życie, które ze względu na kolorowe zdobienia nazywamy pisankami. Nieodłącznym elementem jest baranek, który symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa i sól kuchenna chroniąca przed zepsuciem. Do koszyczka włóżmy też chleb, aby nigdy nie zabrakło go w żadnym domu, wędlinę jako symbol obfitości, chrzan (siła) i pieprz. Ażeby nie zabrakło nam umiejętności i doskonałości pamiętajmy o słodkim cieście: babach czy mazurach.

Zawartość koszyczka to w dużej części kwestia regionalnych zwyczajów. Nie zapominajmy ozdobić go listkami bukszpanu, oznaczającymi radość i zmartwychwstanie. Wieczorem odprawiona zostanie Msza święta w wigilię Zmartwychwstania. O godzinie 6 rano w niedzielę od procesji z postacią Jezusa i symobolizującą Go świecą rozpoczną się msze rezurekcyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie