Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Mariusz Kozłowski Wolontariuszem Roku 2016

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ksiądz Mariusz Kozłowski - Wolontariusz Roku 2016 i Nadia Czochara, która zajęła trzecie miejsce w konkursie
Ksiądz Mariusz Kozłowski - Wolontariusz Roku 2016 i Nadia Czochara, która zajęła trzecie miejsce w konkursie Zdzisław Surowaniec
Ksiądz doktor Mariusz Kozłowski, proboszcz parafii uniwersyteckiej pod wezwaniem Jana Pawła II w Stalowej Woli, został Wolontariuszem Roku 2016.

ZOBACZ TEŻ: Obdarowano 19 tys. rodzin z całej Polski. Podsumowanie tegorocznej akcji "Szlachetna Paczka"

Dostawca: x-news

Galę Wolontariatu i konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej „Spectrum” w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Na konkurs napłynęły 22 zgłoszenia indywidualne i 2 zgłoszenia grupowe. - Komisja pod uwagę brała następujące kryteria oceny zgłoszeń: zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo - powiedziała Małgorzata Gotfryd, kierownik projektu.

Ksiądz Mariusz Kozłowski związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II Wydziałem Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli, jest dobrym duchem wielu działań wolontariatu na terenie stalowej Woli, które niosą pomoc potrzebującym, integrują różne środowiska, animują życie społeczne, przyczyniają się do rozwoju, edukacji i dobrej zmiany indywidualnych osób, ale też instytucji i placówek - czytamy w uzasadnieniu.

Jak wyliczyli zgłaszający kapłana do konkursu, jest współorganizatorem Podkarpackiego Memoriału Sportowego imienia Świętego Jana Pawła II, który w 2016 roku miał swoją V edycję. Corocznie prowadzi zbiórkę w ramach Akcji „Szlachetna Paczka”, w ubiegłym roku zebrał fundusze na zakup pralki, a obecnie zbiera środki na zakup komputera dla zdolnego gimnazjalisty. „Ksiądz Mariusz oprócz tego, że angażuje się w wolontariat osobiście, potrafi jednoczyć ludzi gotowych do wolontariatu” - ocenili jego przyjaciele. Stworzył Wolontariat Akademicki Agape i grupa ta obecnie liczy około 50 osób. Są to głównie studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Jego największym przedsięwzięciem w 2016 roku było zaangażowanie się w organizacje Światowych Dni Młodzieży, do których przygotowywał młodzież już od stycznia, organizując dla młodzieży naukę języka włoskiego. Następnie akcje „Z pączkiem na Światowe Dni Młodzieży”, „Dla chrześcijan, u których ogień płonie, wyciągnijmy wszyscy dłonie” – chodziło o zakup koszulek dla młodzieży, którzy nie mogli przyjechać do Krakowa.

Ksiądz Mariusz był pomysłodawcą i inicjatorem licznych przedsięwzięć w 2016 roku: Orszak Trzech Króli, Marsz dla Życia i Rodziny, Obchody „Dnia dziecka Utraconego”, Papieski Rajd Rowerowy Sandomierz – Stalowa Wola, Spływ kajakowy na roztoczu w ramach Światowego Dnia Młodzieży, plenerowe Jasełka w Kochanach nad stawami, zbiórka na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech, projekt „Zabawolandia” – dzieło wsparcia dzieci z onkologii dziecięcej w Lublinie, pielgrzymki do Leżajska, na Jasną Górę, do Kalwarii Pacławskiej, spotkań z interesującymi ludźmi. - Ksiądz Mariusz ma nadal wiele pomysłów. Szerzy dobro, empatię i tolerancję, zachęca do podejmowania działań społecznych i aktywności sportowej - stwierdzili wnioskujący. I jak widać ich argumentacja została doceniona.

- My, którzy pomagamy, mamy na względzie tych, którym niesiemy pomoc. To dzięki nim możemy spełniać dobre uczynki. Nagrodę, jaką otrzymałem, dedykuje także właśnie tym, którzy naszej pomocy potrzebują - powiedział kapłan z tytułem Wolontariusza Roku 2016.

Drugie miejsce w konkursie na Wolontariusza Roku zdobył Łukasz Banasik ze Stowarzyszenia „Rowerzyści ze Stali”. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskim Jana Pawła II KUL w Stalowej Woli. Od 2002 roku związany z wolontariatem na terenie Stalowej Woli. W latach 2009, 2010 i 2011 był członkiem sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Stalowej Woli. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia „Rowerzyści ze Stali”, współorganizatorem Rowerowej Masy Krytycznej . Pomysłodawca Strefy Animacji i Aktywizacji przy Stowarzyszeniu „Rowerzyści ze Stali”. Organizator i prowadzący działania animacyjne i sportowe w trakcie rożnych pikników, ferii i wakacji zimowych. Pomysłodawca i koordynator akcji charytatywnej dla schroniska dla zwierząt „Reksio 2016”, gdzie prowadził zbiórkę karmy, koców, materacy oraz innych akcesoriów dla zwierząt. Łącznie zebrano 540 kilogramów karmy. Jest mocno zaangażowany w działalność na rzecz mieszkańców Stalowej Woli, jego praca wolontarystyczna stanowi ogromny wkład w rozwój i edukację - argumentowali wnioskodawcy.

Trzecie miejsce zajęła Nadia Czochara z Publicznej Szkoły Podstawowej numer imienia „Szarych Szeregów” w Stalowej Woli. „Nadia wyróżnia się z pośród innych uczniów szkoły swoją postawą zarówno do osób jaki i zaangażowaniem w różne akcje charytatywne organizowane w szkole i poza nią” - napisali ci, którzy ją zgłosili. Ma dopiero 12 lat a jest już bardzo wrażliwa na kłopoty innych. Jej kontakt z wolontariatem był już w wieku 6 lat, gdy wspólnie z rodzicami wyjechała do Francji. Jest harcerką, była w tym roku wolontariuszką podczas Światowych Dni Młodzieży. Inicjatorka akcji w swojej szkole „Pączek dla Afryki”, „Mali dla Mali”, uczestniczy w zbiórkach „Darów serca” na rzecz dzieci mieszkających na Ukrainie, „Góra grosza”, zbiórka nakrętek dla Oliwi czy cegiełek dla chorego Maćka. Wspólnie z koleżanką Moniką wykonała książkę kulinarną z której dochód wspomógł UNICEF. Sama o sobie napisała: „Przede mną jeszcze wiele pracy i wiele wyzwań, którym będę musiała sprostać, ale wiem, że dam radę, ponieważ pomaganie innym sprawia im ogromną radość i daje mi siły do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.”

W kategorii Wolontariusz 2016 roku wyróżnienia indywidualne otrzymał Piotr Rut – zgłoszony przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. To wieloletni pracownik Miejskiego Zakładu Komunalnego, ale również dobry kolega i wielkoduszny człowiek. Wyróżnia go nieprzeciętna chęć pomocy innym, wsparcia czynem i dobrym słowem. „Piotrek to osoba bardzo serdeczna, wesoła i uśmiechnięta, wyczulona na potrzeby drugiego człowieka, pro – społeczna” - napisali zgłaszający. Przez wiele lat był honorowym Prezesem Stowarzyszenia Zielona Stalówka, prowadził w tym czasie działania na rzecz szerzenia wiedzy o ekologii. Był inicjatorem spektakularnej akcji w której „wyklikano” drzewko solarne dla Stalowej Woli – 66 tysięcy głosów. Ale był także opiekunem akcji „Szlachetna Paczka”, „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Inicjator i założyciel Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Miejskim Zakładzie komunalnym. Bardzo chętnie włącza się w lokalne akcje, prowadzi je, a kiedy trzeba, zabezpiecza. - Piotrek jest jednym z tych „lokalnych aniołów”, który sprawia że warto wierzyć w ludzi - dodali jego koledzy..

Drugie wyróżnienie dostała Justyna Gutka – zgłoszona przez Stowarzyszenie „Rowerzyści ze Stali”. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli, pedagog, współtwórczyni Strefy Animacji przy Stowarzyszeniu Rowerzyści ze Stali. Od czerwca do sierpnia 2016 roku czynnie włączała się i organizowała zajęcia w ramach Parku 24 i „Letniej czytelni”. Lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Opracowała i przeprowadziła zajęcia dla blisko 200 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym „Jestem bezpieczny na drodze”, które odbywały się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. - Justyna w pracy wolontariuszki wykazuje się rzetelnością, zmysłem organizatorskim, wysokimi kompetencjami społecznymi oraz umiejętnością współdziałania i wysoka kulturą osobistą. Dzieci ją uwielbiają - ocenili zgłaszający.

Wyróżnienia grupowe dostali Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Króla Jana III Sobieskiego oraz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 11 imienia „Szarych Szeregów”.

Gala Wolontariatu została zorganizowana przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej SPECTRUM w ramach zadania „Organizacja i promocja wolontariatu – Wolontariat dla każdego” współfinansowanego ze środków Gminy Stalowa Wola. Patronat honorowy nad Galą Wolontariatu 2016 objęli Prezydent Miasta Stalowej Woli - Lucjusz Nadbereżny oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli – Stanisław Sobieraj. Ogłoszono wyniki konkursu na inicjatywę wolontarystyczną, na konkurs plastyczny „Pomaganie jest cool” i Wolontariusza Roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie