MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Księża kazali brać

/WW/

Ponad 129 tysięcy rolników z Podkarpacia złożyło w terminie wnioski o unijne dopłaty obszarowe do gruntów rolnych. - To najwyższy wskaźnik w kraju - cieszą się w rzeszowskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Poniedziałek był ostatnim dniem składania wniosków o płatności obszarowe. Spóźnialscy mogą je składać nadal - od 17 maja do 10 czerwca - ale za każdy dzień roboczy opóźnienia należna im płatność zostanie pomniejszona o jeden procent. Kto więc zgłosi się z wnioskiem do biura powiatowego agencji w ostatniej chwili, otrzyma niecałe 80 procent kwoty. Nie będą poszkodowani jednak ci, którzy wnioski do biur powiatowych wysłali pocztą ze stemplem z 16 maja.

Pokrzepiające jest to, że na Podkarpaciu przybyło aż 11 tysięcy gospodarstw, które dostaną dodatkowe pieniądze.

- Według danych, liczba złożonych wniosków o płatności obszarowe, w porównaniu do liczby złożonych wniosków w ubiegłym roku, jest najwyższa w kraju - mówi Izabela Kulaga, główny specjalista do spraw informacji i promocji w rzeszowskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2004 roku gospodarze wypełnili poprawnie 119 tysięcy 279 wniosków o dopłaty obszarowe, a wszystkich wniosków o płatności obszarowe złożyli 129 tysięcy. W powiecie mieleckim złożono ich 8454, w tarnobrzeskim 5374, w kolbuszowskim - 5228, w stalowowolskim - 3991, w niżańskim - 4762.

Większość wniosków była wypełniona bezbłędnie. Zdarzały się pojedyncze przypadki, gdy gospodarz zawyżał trochę wielkość działek deklarowanych we wniosku.

- Ogromnej pomocy przy wypełnianiu wniosków udzielali pracownicy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, pracownicy i delegaci Podkarpackiej Izby Rolniczej, pracownicy urzędów gmin. W namawianie mieszkańców do skorzystania z dopłat bardzo angażowali się sołtysi i księża. Słowa z ambony potrafią zmobilizować ludzi, bardzo chwalimy sobie tę pomoc Kościoła - dodaje Izabela Kulaga.

W województwie podkarpackim jest 198,6 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych. Przeciętna wielkość gospodarstwa wynosi 3,82 hektara. W ubiegłym roku dopłata unijna wyniosła około 210 złotych do hektara gruntu lub 292 złote za hektar upraw.

Ważne daty

Do 10 czerwca - składanie wniosków o dopłaty po terminie, minus 1 procent za każdy dzień zwłoki.,
Do 31 maja - możliwość składania zmian do wniosków.
Od 1 grudnia 2005 roku do 30 czerwca 2006 roku - realizacja płatności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie