Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto otrzyma Nagrodę imienia Jana Słomki w Tarnobrzegu i powiecie? Konkurs dla uczniów, którzy postępują zgodnie z dobrymi obyczajami

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jan Słomka, który twierdził, że “największym skarbem człowieka są dobre obyczaje” ma w Tarnobrzegu ławeczkę
Jan Słomka, który twierdził, że “największym skarbem człowieka są dobre obyczaje” ma w Tarnobrzegu ławeczkę Bogdan Myśliwiec
Od 9 do 23 marca szkoły z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego mogą zgłaszać uczniów do Powiatowego Konkursu o Nagrodę imienia Jana Słomki.

Cele konkursu, który organizują Biblioteka Pedagogiczna, duszpasterstwo dominikańskie oraz rodzina Słomków to między innymi: promowanie uczniów szczególnie zaangażowanych w życie szkoły, miasta i powiatu tarnobrzeskiego wyróżniających się aktywnością społeczną, krzewienie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań dziedzictwem kulturowym regionu, promowanie nauczycieli i szkół propagujących idee społeczne oraz wskazywanie na najważniejsze wartości w życiu człowieka na przykładzie życia i działalności Jana Słomki - słynnego wójta, działacza społecznego i autora “Pamiętników Włościanina”.

Jak zapisano w regulaminie konkursu, uczeń ubiegający się o Nagrodę im. Jana Słomki powinien postępować zgodnie z „dobrymi obyczajami”, czyli wzorcami zachowania opracowanymi na podstawie pamiętników Jana Słomki.

Dobre obyczaje to: nienaganna postawa moralna w życiu codziennym, dbanie o honor i dobrą tradycję szkoły, aktywny udział w obchodach świąt szkolnych i państwowych, aktywna działalność na rzecz otoczenia, stanowiąca wzorzec dla rówieśników, odwaga i umiejętność bronienia własnego zdania w podejmowaniu trudnych decyzji, podejmowanie działań przeciwko przemocy i agresji w szkol,e okazywanie szacunku pracownikom szkoły, poszanowanie mowy ojczystej i propagowanie „czystego języka” wśród rówieśników, aktywna pomoc kolegom mających problemy w nauce.

Kandydata do Nagrody powinien cechować także zdecydowany sprzeciw dla szkodliwych nałogów (papierosy, alkohol, narkotyki) i włączanie się do prac mających wyeliminowanie ich wśród dzieci i młodzieży, wrażliwość na cierpienie ludzkie (pożądana własna inicjatywa przy organizowaniu akcji charytatywnych), pasja zdobywania wiedzy, sympatia koleżanek i kolegów, wola zmieniania świata na TAK, znajomość życia i działalności Jana Słomki, kierowanie się dobrymi obyczajami, wzorcami postępowania nakreślonymi przez Jana Słomkę w jego pamiętnikach.

Warunkiem zgłoszenia kandydata jest przekazanie przez szkołę pisemnego uzasadnienia wniosku na specjalnym druku przygotowanym przez Kapitułę Konkursu od 9 do 23 marca w sekretariacie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu przy ul. Wyspiańskiego 2a, (tel. 15 822 13 73).

Zgłoszenie powinno zawierać dokładne uzasadnienie wniosku zgodnie z wymogami konkursu. Do końca marca Kapituła wytypuje 10 najlepszych kandydatów do przesłuchań, które odbędą się 2 kwietnia.

Fundatorem Nagrody im. Jana Słomki jest rodzina Słomków przy wsparciu Artura Romana, dyrektora Szkoły Języków Obcych „Word” w Tarnobrzegu. Zwycięzca konkursu otrzyma w nagrodę roczny kurs języka angielskiego.

Pozostali finaliści otrzymają pamiątkowe dyplomy wykonane przez firmę MultiGraf oraz upominki ufundowane przez sponsorów: Fundację Artystyczną Ga Mon oraz sklep jubilerski „Diament”. Dyplom uznania otrzyma także nauczyciel - opiekun oraz szkoła, którą nagrodzony uczeń reprezentuje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie