Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławka pomnikowa Niepodległości w centrum Niska. Posłuży do siedzenia i do posłuchania

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Forma i kolor ławki ma nawiązywać do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”
Forma i kolor ławki ma nawiązywać do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa” Starostwo powiatowe w Nisku
W ostatni dzień starego roku powiat niżański zakończył realizację zadania „Ławka Niepodległości dla samorządów”, na które uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę pomnika upamiętniającego tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego. Stanęła w centrum Niska przy ulicy Paderewskiego.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, każdy siedzący na ławce będzie mógł odsłuchać fragment pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady, fragment depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego z dnia 16 listopada 1918 roku oraz treść nagrań odnoszących się do szlaków historycznych – tekst „Szlak Legionowy” i lokalnych tradycji oręża polskiego, związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości – tekst przygotowany przez Mariusza Kowalika.

Ławka pomnikowa to jedna z form upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma też uczcić pamięć polskich patriotów, dowódców i żołnierzy.

Koszt związany z wykonaniem Ławki Niepodległości wraz z aranżacją otoczenia wyniósł 36 tysięcy 532 złotych, w tym 30 tysięcy złotych stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ławki Niepodległości zostały zamontowane na terenie 136 miast, gmin i powiatów w całej Polsce. Na Podkarpaciu, oprócz powiatu niżańskiego, Ławka powstała w dwunastu gminach: w gminie Łańcut, Miejsce Piastowe, Zaleszany, Jedlicze, Baranów Sandomierski, Wielopole Skrzyńskie, Rakszawa, Zagórz, Besko, Hyżne, Łukawcu oraz w gminie Trzebownisko.

Według resortu obrony narodowej projekt „Ławka Niepodległości” został uruchomiony w odpowiedzi „na liczne sygnały od samorządów, które chciały upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę nie-podległości”. Komisja konkursowa, której członkami byli m.in. historycy i prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Janusz Janowski, oceniła 26 prac. Zwyciężył projekt autorstwa Marty Rosiak.

Jak Janowski powiedział portalowi Onet, komisja, oprócz kryteriów określonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, brała pod uwagę również wartości „estetyczne oraz funkcjonalne”. Według niego, zwycięski projekt „najharmonijniej” je połączył, a także posiada najwięcej „funkcji multimedialnych”.

Autorka zwycięskiego projektu Marta Rosiak powiedziała dziś, że „głównym założeniem przy projektowaniu Ławki Niepodległości była chęć wykorzystania minimalistycznych środków wizualnych”. - Zdecydowałam się zatem użyć formy prostopadłościanu czyli neutralnej i czystej bryły geometrycznej, po to, aby ławka jako obiekt miejski, płynnie wpisała się w docelową przestrzeń, a nie ją dominowała - zaznaczyła. W jej zamyśle - jak powiedziała Onetowi - forma i kolor ławki miała nawiązywać do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. - Dlatego ławka jest taka skromna. Chciałam stworzyć symboliczną przestrzeń, która da możliwość wypowiedzi potencjalnemu odbiorcy - powiedziała.

„Ławki Niepodległości” są multimedialne, mają dostęp do Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka jest podświetlana systemem LED. Można odsłuchać pieśni Marsz Pierwszej Brygady, przemówień Marszałka Piłsudskiego i innych nagrań o charakterze patriotycznym.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku



Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?



Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]




NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?



500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie