Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Leszek Długosz, krakowski poeta i piosenkarz urodzony w Zaklikowie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Leszek Długosz (z lewej jego żona) na zaklikowskim cmentarzu w 50. rocznicę śmierci Anny Nagórskiej
Leszek Długosz (z lewej jego żona) na zaklikowskim cmentarzu w 50. rocznicę śmierci Anny Nagórskiej Zdzisław Surowaniec
W wieku 82 lat zmarł Leszek Długosz - poeta, aktor, pieśniarz, współtwórca kabaretu Piwnica Pod Baranami w Krakowie.

Leszek Długosz z Zaklikowa

Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 w Zaklikowie w powiecie stalowowolskim. Ukończył tam szkołę podstawową i liceum. Jak sam podkreślał, wiele zawdzięcza Annie Nagórskiej, niezwykłej kobiecie, wykształconej na paryskiej Sorbonie. -  Zajęła się moją edukacją, gdyż uznała, że mam talent. Opowiadała o Paryżu, o spotkaniu z wybitnymi artystami. Była jakby przybyszem z innego wymiaru – wspominał o niej Leszek Długosz.

W 1959 roku zdał maturę i wyjechał na studia do Krakowa. W 1964 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1964–1966 studiował na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1964 roku w działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim, studenckim kabarecie, czyli Teatrzyku Piosenki Hefajstos. W 1965 roku związał się z krakowską Piwnicą pod Baranami – trwało to do 1978 roku.

Aktor, literat, kompozytor krakowski

Leszek Długosz był aktorem, literatem, kompozytorem i pianistą, a także jednym z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Wiele razy występował w Stalowej Woli i w Zaklikowie. W 1965 związał się z kabaretem literackim „Piwnica pod Baranami”, w którym uchodził za jednego z najwybitniejszych artystów w zespole.

Był autorem kilkunastu tomików poezji. Swój pierwszy tomik zatytułowany „Lekcje rytmiki” wydał w 1973 roku. Kolejne zbiory jego wierszy to m.in. „Na własną rękę”, „Z tego, co jest”.

Po rozstaniu z Piwnicą pod Baranami przebywał na stypendium artystycznym we Francji, ufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, itd.). Niektóre tytuły spośród ponad 10 płyt Długosza to: „W Czarnolesie”, „Także i ty – złota kolekcja”, „Dusza na ramieniu”, „Długosz 2011”.

Publikował felietony w „Czasie krakowskim” i „Rzeczpospolitej”. Wraz z Krzysztofem Magowskim zrealizował w TVP cykl poświęcony poezji – „Literatura według Długosza”. Wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku kandydował z ramienia PiS do Senatu, ale nie uzyskał mandatu. W 2010 roku został członkiem Krakowskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

W 2021 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W tym samym roku otrzymał Order Orła Białego. W 2022 roku został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Zmarł na chorobę nowotworową

Maciej Zdziarski, współpracownik Leszcza Długosza poinformował, że poeta zmarł w sobotę 23 marca po walce z chorobą nowotworową, w swoim domu w Krakowie. Miał 82 lata.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie