Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze i amazonki z Tarnobrzega zachęcają panie do wykonywania badań mammograficznych

Klaudia [email protected]
Doktor Bogdan Pawlak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Anna Pietryka ze Stowarzyszenia Amazonek Pomocna Dłoń przy nowoczesnym mammografie w tarnobrzeskim szpitalu.
Doktor Bogdan Pawlak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Anna Pietryka ze Stowarzyszenia Amazonek Pomocna Dłoń przy nowoczesnym mammografie w tarnobrzeskim szpitalu. Klaudia Tajs
Dyrekcja, specjaliści oraz prezes Stowarzyszenia Amazonek Pomocna Doń zwracają się do mieszkanek Tarnobrzega i okolic, aby te badały swoje piersi i korzystały z badań mammograficznych.

O zagrożeniu występowania raka piersi mówiono podczas wczorajszej konferencji w Szpitalu Wojewódzkim.

Najczęściej występujący nowotwór złośliwy

- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet - przypomniał Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. - W ramach profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi, nasza pracownia wykonuje takie badania. W tym roku wykonano już około 1000 badań mam-mograficznych. Ponieważ do końca roku pozostało jeszcze trochę czasu, chcemy zintensyfikować te badania, aby jak najwięcej kobiet zgłosiło się.

Badamy bez rejestracji

Doktor Bogdan Pawlak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej mówi, że program dedykowany jest dla pań od 50 do 69 roku życia. - Powyżej 50 roku życia występuje prze-szło 70 procent nowotworów piersi - dodał kierownik Pawlak. - Aby wejść do programu trzeba mieć dowód osobisty, a pacjentka nie powinna wykonywać takiego badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przez ostatnie dwa lata. Nie trzeba się rejestrować. Badania wykonywane są na bieżąco od poniedziałku do piątku.

W Szpitalu Wojewódzkim uruchomiono dwa telefony informacyjne, pod którym pacjentki mogą uzyskać dodatkowe informacje na temat celowości i możliwości badania: 15-812-33-01 oraz 15 812-33-07.

Dlaczego warto się badać.

- W tysiącu badań, które wykonaliśmy w tym roku, stwierdzono osiem przypadków raka piersi - dodał Bogdan Pawlak. - Im wcześniej wykryty nowotwór, tym zwiększa się szansa wyleczenia. Zmienia się także postępowanie. Przy małych guzach otacza się tylko guz z niewielkim fragmentem otaczającej tkanki. Pierś pozostaje w całości. Przy dużych zmianach zabieg jest rozległy i dodatkowo dochodzi chemia i ewentualnie ratioterapia.

Badacie się dla siebie

Żywą reklamą tego, że warto się badać, jest Anna Pietryka, prezes Stowarzyszenia Amazonek Pomocna Dłoń, która przypomina, że najprostszą i najtańszą metodą profilaktyczną jest samokontrola piersi.

- Wykonujemy to raz w miesiącu przez pięć-osiem minut - tłumaczy Anna Pietryka. - Zachęcam wszystkie panie do samokontroli piersi. Jeżeli nie wiecie, jak to robić, zaprasza do naszego saloniku amazonek, jaki działa przy Szpitalu Wojewódzkim.

Na Podkarpaciu funkcjonuje około 20 jednostek stacjonarnych, w których można wykonać badania mammograficzne. Ponadto w terenie pracuje osiem mammobusów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie