Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lekcje z ZUS". Uczniowie Zespołu Szkół numer 2 w Tarnobrzegu poznają system ubezpieczeń społecznych

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 imienia Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu poznaje podstawy systemu ubezpieczeń społecznych. Uczniowie po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Lekcje z ZUS”. Przygotowują się do olimpiady.

Celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która jest niezbędna przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym

- mówi szkolny koordynator projektu Bogusława Serwan-Partyńska, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

„Lekcje z ZUS” to cykl czterech spotkań, podczas których uczniowie poznają istotę ubezpieczeń społecznych oraz dowiadują się, dlaczego ubezpieczenia te są obowiązkowe, jakie korzyści wynikają z opłacania składek, poznają zasady funkcjonowania systemu emerytalnego, a także zasady prowadzenia biznesu w aspekcie systemu ubezpieczeń społecznych.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają możliwość poszerzenia i uzupełnienia swoich wiadomości z dziedziny ubezpieczeń społecznych, zakładania i prowadzenia firmy. Mogą dowiedzieć się, jak pracownicy powinni zadbać o swoje prawa i jakie świadczenia mogą uzyskać odprowadzając składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach “Lekcji z ZUS” uczniowie poznają podstawy systemu ubezpieczeń społecznych, jego historię i zasady działania oraz sposoby odprowadzania odpowiednich składek, zarówno z punktu widzenia ubezpieczonego, jak i zatrudniającego go pracodawcy. Młodzież ma do dyspozycji bogato ilustrowane zeszyty ćwiczeń, które zawierają dobrze omówione podstawowe zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz pakiet filmów dydaktycznych i prezentacji multimedialnych.

Uczestnicy „Lekcji z ZUS” mogą sprawdzić się również w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Jak mówi Bogusława Serwan – Partyńska, olimpiada ta cieszy się w „Rolniku” dużą popularnością, gdyż jest podsumowaniem pracy uczniów i daje możliwość sprawdzenia zdobytej przez nich wiedzy oraz uzyskania wartościowych nagród rzeczowych, jak również indeksów na wyższe uczelnie.

Olimpiada znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest powiązana z podstawą kształcenia w zakresie kwalifikacji EKA.05 „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych” wyodrębnionej w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości.

Laureaci i finaliści olimpiady w roku szkolnym 2021/2022 są zwolnieni z części pisemnej egzaminu. Jest ona podzielona jest na trzy etapy: szkolny, wojewódzki i centralny. Pierwszy etap olimpiady odbędzie się 23 listopada tego roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie