Nasza Loteria

"Lekcje z ZUS". Uczniowie Zespołu Szkół numer 2 w Tarnobrzegu poznają system ubezpieczeń społecznych

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 imienia Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu poznaje podstawy systemu ubezpieczeń społecznych. Uczniowie po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim projekcie „Lekcje z ZUS”. Przygotowują się do olimpiady.

Celem tego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która jest niezbędna przy podejmowaniu wielu decyzji, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym

- mówi szkolny koordynator projektu Bogusława Serwan-Partyńska, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.

„Lekcje z ZUS” to cykl czterech spotkań, podczas których uczniowie poznają istotę ubezpieczeń społecznych oraz dowiadują się, dlaczego ubezpieczenia te są obowiązkowe, jakie korzyści wynikają z opłacania składek, poznają zasady funkcjonowania systemu emerytalnego, a także zasady prowadzenia biznesu w aspekcie systemu ubezpieczeń społecznych.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają możliwość poszerzenia i uzupełnienia swoich wiadomości z dziedziny ubezpieczeń społecznych, zakładania i prowadzenia firmy. Mogą dowiedzieć się, jak pracownicy powinni zadbać o swoje prawa i jakie świadczenia mogą uzyskać odprowadzając składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach “Lekcji z ZUS” uczniowie poznają podstawy systemu ubezpieczeń społecznych, jego historię i zasady działania oraz sposoby odprowadzania odpowiednich składek, zarówno z punktu widzenia ubezpieczonego, jak i zatrudniającego go pracodawcy. Młodzież ma do dyspozycji bogato ilustrowane zeszyty ćwiczeń, które zawierają dobrze omówione podstawowe zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz pakiet filmów dydaktycznych i prezentacji multimedialnych.

Uczestnicy „Lekcji z ZUS” mogą sprawdzić się również w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Jak mówi Bogusława Serwan – Partyńska, olimpiada ta cieszy się w „Rolniku” dużą popularnością, gdyż jest podsumowaniem pracy uczniów i daje możliwość sprawdzenia zdobytej przez nich wiedzy oraz uzyskania wartościowych nagród rzeczowych, jak również indeksów na wyższe uczelnie.

Olimpiada znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych (zawodowych) Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest powiązana z podstawą kształcenia w zakresie kwalifikacji EKA.05 „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych” wyodrębnionej w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości.

Laureaci i finaliści olimpiady w roku szkolnym 2021/2022 są zwolnieni z części pisemnej egzaminu. Jest ona podzielona jest na trzy etapy: szkolny, wojewódzki i centralny. Pierwszy etap olimpiady odbędzie się 23 listopada tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie