MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leszek Długosz zostanie Ambasadorem Zaklikowa

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Leszek Długosz z żoną (na zdjęciu z lewej strony) przy grobie Anny Nagórskiej na zaklikowskim cmentarzu
Leszek Długosz z żoną (na zdjęciu z lewej strony) przy grobie Anny Nagórskiej na zaklikowskim cmentarzu Zdzisław Surowaniec
Krakowski artysta Leszek Długosz otrzyma w sobotę, 18 sierpnia na zamku w Zaklikowie tytuł „Ambasadora gminy Zaklików”.

Pochodzący z Zaklikowa Leszek Długosz powiedział o legendarnej postaci Annie Nagórskiej, że „nauczyła go wszystkiego - jeść, siedzieć, czytać, pisać, oglądać i widzieć przyrodę i świat, wreszcie tworzyć”. Kiedy wyfrunął w wielki świat, miał podstawy, aby zrobic kakierę artystyczną.

Leszek Długosz to jedna z najbardziej twórczych osobowości „Piwnicy pod Baranami” z jej najlepszych czasów. - Poeta, pieśniarz, kompozytor, pianista, aktor, autor wielu tomików poetyckich, płyt autorskich, autor programów radiowych i telewizyjnych, także felietonista, stanowi Długosz osobowość doprawdy renesansową - pisze o nim Media Art.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w Krakowskiej szkole teatralnej. Gry na fortepianie uczył się od dzieciństwa, w trybie indywidualnym. Koncertuje, nagrywa, publikuje, występuje w filmie (Andrzeja Żuławskiego - Trzecia część nocy, Na srebrnym globie…) uprawia felietonistykę (Czas Krakowski, Rzeczpospolita, Dziennik Polski, W Sieci , Arcana).

W ciągu dziesięcioleci swej działalności telewizyjnej i radiowej zrealizował wiele scenariuszy, programów, stricte artystycznych i edukacyjnych, występując w nich jako wykonawca (pieśniarz, aktor), autor, kompozytor, komentator. Zajmuje się pedagogiką, w Studium Literacko Artystycznym przy UJ. przez kilka lat prowadził warsztaty poetyckie. Pomysłodawca i szef nieformalnego klubu poetyckiego tzw. Rynny Poetyckiej, przy ulicy Gołębiej w Krakowie.

Występował w kraju, i niemal w całej Europie. Także w Ameryce Północnej, również w Moskwie i na Syberii. W Wydawnictwie Fabri – Biblioteka Konesera ukazał się tom wspomnieniowo eseistyczny „Pod Baranami ten szczęsny czas”. W 2015 roku krakowskie Arcana, wydały kolejny zbiór poezji zatytułowany „Pamiętać”.

Jest laureatem nagrody artystycznej Miasta Krakowa, stypendystą Rządu Francuskiego, Mistrzem Mowy Polskiej 2007. W r 2008 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jubileuszowy rok 75 lecia, rok 2016, okazał się dla Długosza niezwykle twórczy. Prócz wielkiego galowego koncertu w Teatrze Słowackiego w Krakowie, na którym przedstawił swoją twórczość poetycką i piosenki, zdobył się także na kilka znaczących publikacji. Wydawnictwo Literackie opublikowało wybór jego wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”, a poznańska oficyna wydawnicza „ Zysk i Ska” wydała drugie, poszerzone wydanie książki o Piwnicy. Zrealizowano nagranie płytowe (ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Płyta zatytułowana „Ja nie jestem Amadeusz Mozart” zawiera fragmenty jubileuszowej gali. W tymże roku Długosz zdobywa statuetkę Złotego Fryderyka, za tekst do najlepszej piosenki roku z muzyką Zbigniewa Wodeckiego „ Rzuć to wszystko co złe ’’

Z okazji jubileuszu artysta odznaczony został za osiągnięcia w dziedzinie kultury – Złotą Glorią Artis. Prezydent uhonorował go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. A Nowojorski Instytut Józefa Piłsudskiego przyznał mu honorowy medal Ignacego Paderewskiego. Za swoją prace na różnych antenach Polskiego Radia Leszek Długosz, w listopadzie 2017 roku otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



Nowa Korona Kielce - wszyscy piłkarze bez tajemnic!





Oto nowe PGE VIVE Kielce. Zobacz skład na sezon 2018/2019






Zgody i kosy kibiców świętokrzyskich klubów piłkarskich




Znana sportowa para z Kielc na bajecznych wakacjach



ZOBACZ TEŻ: FLESZ: Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie