Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludowcy coraz mocniejsi w Tarnobrzegu. Wyniki sondażu Echa

Grzegorz LIPIEC
Sondaż "Echa Dnia" w Tarnobrzegu i w powiecie tarnobrzeskim. Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość nadal głównymi graczami, ale ze stratami.

Za tydzień

Opublikujemy wyniki sondażu wyborczego z powiatów stalowowolskiego oraz niżańskiego.

Tak było cztery lata temu.

Ludowcy coraz mocniejsi w Tarnobrzegu. Wyniki sondażu Echa

Tak było cztery lata temu.

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu z 21 października 2007 roku:

POWIAT TARNOBRZESKI ZIEMSKI - Prawo i Sprawiedliwość - 42,5 procent, Platforma Obywatelska - 33,09 procent, Lewica i Demokraci - 11,35 procent, Polskie Stronnictwo Ludowe - 9,76 procent, Liga Polskich Rodzin - 1,49 procent, Samoobrona - 1,11 procent. Frekwencja: 42,79 procent.

TARNOBRZEG - POWIAT GRODZKI - Platforma Obywatelska - 37,66 procent, Prawo i Sprawiedliwość - 33,67 procent, Lewica i Demokraci - 19,63 procent, Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,69 procent, Liga Polskich Rodzin - 1,71 procent, Polska Partia Pracy - 0,94 procent. Frekwencja: 54,05 procent.

Sprawdzamy, które partie cieszą się największą popularnością przed jesiennym wyborami parlamentarnymi. W Tarnobrzegu, jak na razie wygrywa Platforma Obywatelska, a w powiecie tarnobrzeskim na czele znajduje się Prawo i Sprawiedliwość.

W jesiennych wyborach parlamentarnych z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego wybierzemy 15 posłów. Do Senatu prawdopodobnie będziemy wybierać według nowej ordynacji - w okręgach jednomandatowych. Jednego senatora wybierzemy w okręgu składającego się z powiatów - Tarnobrzeg grodzki, powiat tarnobrzeski ziemski, powiat stalowowolski, Powiat niżański. Nasz sondaż pokazuje ,że od ostatnich wyborą nie nastąpiły wielkie zmiany w preferencjach wyborczych. Da się zauważyć spory wzrost notowań Polskiego Stronnictwa Ludowego.

JAK POWSTAŁ SONDAŻ?

Na początku lipca zdecydowaliśmy się zapytać 100 dorosłych mieszkańców Tarnobrzega oraz taką samą liczbę wyborców z powiatu tarnobrzeskiego, o preferencje wyborcze.
Zadane pytanie brzmiało: Na którą z partii politycznych oddałabyś/oddałbyś swój głos w wyborach do Sejmu, jeśli wybory odbywałyby się w dniu dzisiejszym? Ankietowany mógł odpowiedzieć, że w tym momencie, nie wie na kogo odda swój głos.

MIASTO DLA PLATFORMY

W Tarnobrzegu, gdzie cztery lata temu tryumfowała Platforma Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością oraz reprezentantami lewicy, według naszego sondażu układ sił nie uległ zmianie. Platforma Obywatelska nadal wygrywa.

W tyle za wielką "dwójką" jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Polskie Stronnictwo Ludowe, które od wyborów samorządowych mozolnie buduje lokalne struktury może liczyć w byłej stolicy polskiej siarki na znacznie więcej głosów niż dotychczas. Według naszego sondażu znacznie poszerzyło swoja grupę wyborców.

Poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego znaleźli się debiutanci. Ruch Palikota, Kongres Nowej Prawicy, któremu przewodzi Janusz Koriwn-Mikke, Polska Jest Najważniejsza.
Prawie co trzeci ankietowany z Tarnobrzega jeszcze nie wie na jaką partię odda swój głos, wiele osób deklaruje, że nie pójdzie do wyborów.
W POWIECIE GÓRĄ PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Cztery lata temu w powiecie tarnobrzeskim wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,25 procent głosów. Na Platformę Obywatelską swoje głosy oddało 33,09 procent wyborców. Na dalszych miejscach była Lewica i Demokraci oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

W naszej powiatowym sondażu znów zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość przed Platformą Obywatelską. Obie partie z podobnym poparciem jak podczas wyborów. Polskie Stronnictwo Ludowe może liczyć na dużo głosów, a Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał najmniej wskazań spośród czterech największych polskich partii. Zarówno Ruch Palikota, jak i Kongres Nowej Prawicy i Polska Jest Najważniejsza otrzymały niewiele głosów. Aż 26,3 procent uczestników sondażu nie wybrało jeszcze partii, na którą zechce oddać swój głos.

GIEŁDA NAZWISK

Partie polityczne powoli odsłaniają wyborcze karty. Od dłuższego czasy znamy już pierwszą piątkę kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego. Liderem listy będzie obecny poseł na Sejm Zbigniew Rynasiewicz, a dalsze miejsca zajmą: posłanki Renata Butryn, Krystyna Skowrońska, Marek Poręba - szef rzeszowskiej Platformy Obywatelskiej oraz Mirosław Pluta, były starosta powiatu tarnobrzeskiego, a obecnie poseł.

Listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu miały być ogłoszone do końca czerwca. Niestety, na razie tak się nie stało. Dowiedzieliśmy się, że na listach znajdą się nazwiska prawie wszystkich obecnych posłów tej partii, czyli Stanisława Ożoga czy też Andrzeja Szlachty.

Polskie Stronnictwo Ludowe na północnym Podkarpaciu do wyborów do Sejmu poprowadzi wiceminister Skarbu Państwa, Jan Bury. Natomiast liderem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim będzie poseł Tomasz Kamiński.

Jak na razie nie znamy żadnych nazwisk kandydatów Ruchu Palikota oraz Kongresu Nowej Prawicy. Być może "wyborczą lokomotywą" partii Polska Jest Najważniejsza będzie w naszym regionie Paweł Kowal, eurodeputowany oraz prezes partii Polska Jest Najważniejsza.

DO SENATU

Jednego senatora wybierzemy w okręgu składającego się z powiatów - Tarnobrzeg grodzki, powiat tarnobrzeski ziemski, powiat stalowowolski, powiat niżański. Kto będzie się ubiegał o mandat ? Z Prawa i Sprawiedliwości o mandat powalczy Janina Sagatowska. Platforma Obywatelska chce w wyborach do Senatu wystawić Zygmunta Cholewińskiego, wicemarszałka województwa. Z Polskiego Stronnictwa Ludowego ma wystartować Janusz Cisek, pochodzący ze Stalowej Woli dyrektor muzeum wojska polskiego w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie