Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Małe Zaleszaki” dostaną nowe stroje ludowe do występów

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zespół Pieśni i Tańca „Małe Zaleszaki” powstał jesienią 2014 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach
Zespół Pieśni i Tańca „Małe Zaleszaki” powstał jesienią 2014 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach Gminny Ośrodek Kultury
Dzieci małe oraz większe – „Zaleszaki” najpiękniejsze! - taki tytuł nosi projekt, jaki w bieżącym roku będzie realizował Gminny Ośrodek Kultury w Zaleszanach.

Dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020 w wysokości 60 tysięcy złotych , tegoroczna działalność Gminnego Ośrodka Kultury skierowana będzie do najmłodszych zespołów artystycznych, jakie działają w naszej gminie.

Już w najbliższy poniedziałek (15 czerwca) dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Szpara zaprasza wszystkich chętnych do siedziby Ośrodka w Zaleszanach na godzinę 16, kiedy to odbędą się zapisy do zespołów oraz pobrane zostaną przez krawcową wymiary do szycia nowych strojów dla dzieci. Dzięki pozyskanym środkom, uszyte zostaną regionalne stroje dla wszystkich dzieci, jak również zostanie przeprowadzona żywa lekcja historii w zakresie znaczenia poszczególnych elementów strojów. W ramach projektu przewidziano zajęcia dla dwóch grup wiekowych 3-8 lat i 9-12 lat.

Uczestnicy projektu będą mieli także okazję zapoznać się w tradycjami regionu podczas wycieczki do skansenu w Kolbuszowej. - Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Zaleszanach w celu zapoznania się ze szczegółami projektu oraz zgłoszenia dzieci do projektu - powiedział dyrektor Szpara.

Całość działań dopełni przegląd kapel i zespołów ludowych, który zaplanowano na połowę wakacji. Będzie to także okazja do zaprezentowania się „Zaleszaków” przed szerszą publicznością.

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Małe Zaleszaki” powstał jesienią 2014 roku. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zaleszanach, gdzie odbywa się nauka tańca i piosenek ludowych. Zespół pracuje pod kierunkiem choreografa Pauliny Nowak i instruktora muzyki Eugeniusza Gumieniaka.

Od samego początku działalności zespół cieszy się popularnością nie tylko w naszym środowisku, ale i w regionie. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez zaangażowania instruktorów oraz rodziców. Funkcjonowanie zespołu to ciągła praca i doskonalenie układów tanecznych, a jednocześnie wcale niemałe wydatki na zakup czy szycie elementów regionalnej garderoby.

Pierwszym występem z okazji Dnia Kobiet w dniu 8 marca 2015 roku zespół zachwycił publiczność swoimi umiejętnościami taneczno-wokalnymi. Pomimo krótkiego okresu działalności ma na swoim koncie szereg występów zarówno na swoim terenie jak i poza jego granicami m.in. na piknikach, dożynkach, podczas koncertu „Koszyk rozmaitości” w Stalowej Woli, XVII Prezentacjach Zespołów Folklorystycznych „Mieć jak rzeka swoje źródło”w Nowej Dębie, w Cyganach podczas Dni Kultury Lasowiackiej, w I Przeglądzie Twórczości Artystycznej Dzieci „Na ludową nutkę” w Nowej Dębie, Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Wesołe Szczygiełki” w Chwałowicach, XII Wojewódzkim Przeglądzie Tanecznym „Roztańczona Wiosna” w Głogowie Małopolskim.

Także kapela „Zaleszaki”
Taką samą nazwę ma kapela ludowa „Zaleszaki” z Zaleszan. Kapela istnieje już 20 lat. Należy do niej siedem osób, w tym dwie panie solistki. Mają w repertuarze głównie melodie rzeszowskie. - Sam też trochę komponuję - powiedział Eugeniusz Gumieniak, szef kapeli, a na co dzień organista w zaleszańskiej parafii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie