MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia - badanie za cenę życia

Zdzisław Surowaniec
Lekarz specjalista radiodiagnostyki Krzysztof Antonowicz przy zdjęciu mammograficznym.
Lekarz specjalista radiodiagnostyki Krzysztof Antonowicz przy zdjęciu mammograficznym. Zdzisław Surowaniec
- Mamy środki, mamy wysokiej klasy sprzęt do badań mammograficznych, czekamy tylko na kobiety chętne do badań - powiedział nam specjalista radiodiagnostyki Krzysztof Antonowicz, kierownik Pracowni Rentgenodiagnostyki w szpitalu w Stalowej Woli.

30 % kobiet

Szacuje się, że w Polce żyje ok. 4 mln kobiet w wieku 50-69 lat. Przy założeniu dwuletniego odstępu między badaniami i 70-procentowej zgłaszalności, należałoby wykonywać 1,4 mln badań mammograficznych. Gdyby udało się uzyskać 70 proc. zgłaszalność, byłby to bardzo dobry wskaźnik. Z dotychczasowych doświadczeń Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że z zaproszeń do wykonania mammografii piersi korzysta ok. 30 proc. kobiet.

- W Polsce rocznie na raka piersi zapada czternaście tysięcy kobiet. To nas stawia w Europie na trzecim miejscu od końca na niechlubnej liście. Gorsze od nas są tylko Albania i Ukraina. Co roku na raka piersi umiera w Polsce sześć tysięcy kobiet. To dla nas wstyd i hańba. To tak, jakby znikło małe miasteczko - stwierdza dr Krzysztof Antonowicz.

TANIA PROFILAKTYKA

Październik jest miesiącem, w którym szczególnie przypomina się o profilaktyce chorób. Jest ona szczególnie ważna w przypadku diagnostyki raka piersi, który jest najczęstszą przyczyną zgonów kobiet. - Mamy coraz lepsze drogi, powodzi nam się coraz lepiej, a polskie kobiety nie potrafią zadbać o siebie i poddać się badaniom piersi - smuci się dr Antonowicz.

- Jedynie badanie mammograficzne gwarantuje wykrycie wczesnego stadium raka, zanim przyjmie on formę guzka wyczuwanego palcami. Prześwietlenie to badanie bardzo dokładne, pewne i szybkie - zapewnia dr Antonowicz.

- Guzek wcześnie wykryty daje gwarancję pełnego wyzdrowienia kobiety. Tragiczna statystyka związana z rakiem piersi to dramat nie tylko dla dotkniętej chorobą pacjentki, ale także dla jej rodziny - przypomina kierownik Pracowni Rentgenodiagnostyki.

SZEŚĆ MINUT

- Mamy w pracowni świetnie przeszkolony personel, ciągle zdobywający wiedzę na kursach. Mamy system, który eliminuje groźbę przepuszczenia przypadków zmian chorobowych. Badania trwają do sześciu minut. Wystarczy, aby kobieta zgłosiła się do pracowni, nie musi wcześniej rejestrować się - zachęca dr Antonowicz. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat.

Wszystkie badania są gromadzone w ogólnopolskiej bazie komputerowej. Pozwala na to skryning mammograficzny, czyli organizowane co dwa lata bezpłatne badania przesiewowe dla kobiet w wieku 50-69 lat. Badania i profilaktyka są ważne, bo pozwalają zaoszczędzić wiele pieniędzy na leczenie i uniknąć cierpień kobietom, zagrożonym śmiertelną chorobą lub okaleczeniem przez operację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie