Maraton Jezioro Tarnobrzeskie w deszczu. Najszybszy Ukrainiec Wiktor Starodubsew

/PISZ/
Wśród uczestników maratonu był także biegacz z Etiopii
Wśród uczestników maratonu był także biegacz z Etiopii Grzegorz Lipiec
Na naturę nie ma mocnych, więc uczestnicy drugiej edycji Maratonu Jezioro Tarnobrzeskie musieli pogodzić się z tym, że przyszło im rywalizować w strugach deszczu i sporym chłodzie. Więcej szczęścia mieli uczestnicy ćwierćmaratonu, którzy zdążyli dobiec do mety przez nadejściem ulewy.

Drugi Maraton Jezioro Tarnobrzeskie miał międzynarodową obsadę. Wystartowali w nim biegacze z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, a nawet Etiopii.

Uczestnicy maratonu rywalizujący na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów jak i ćwierćmaratonu biegnący na dystansie 10.600 metrów wystartowali razem tuż po godzinie 9. Trasa wiodła drogami wokół jeziora, sceneria była więc imponująca, a pogoda dla biegaczy sprzyjająca, czyli było umiarkowanie chłodno. Niestety, z biegiem czasu robiło się jednak zimno, zaczął wiać silniejszy wiatr i robiło się mało sympatyczne. Zawodniczki i zawodnicy, szczególnie ci nie oddający swego życia za zajęcie jak najlepszego miejsca urozmaicali sobie czas rywalizacji rozmawiając podczas biegu, często wręcz dowcipkując.

Należał do nich prezydent Tarnobrzega Norberrt Mastalerz, który zgodnie z zapowiedzią wystartował w ćwierćmaratonie. Wokół trasy zgromadziły się osoby towarzyszące uczestnikom biegu. Byli też kibice, a wśród nich wychowanek Stali Nowa Dęba Grzegorz Sudoł specjalizujący się w chodzie sportowym i reprezentujący nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach, Pekinie oraz Londynie. Kibiców byłoby zapewne znacznie więcej gdyby nie wspomniana bardziej przypominając początek października aniżeli pierwszy dzień czerwca aura.

Wszystkim zaimponował Ukrainiec Wiktor Starodubsew, który zwyciężył z czasem 2 godziny 30 minut i 11 sekund, wyprzedzając o minutę i 34 sekundy Etiopczyka Erkolo Ashenafiego oraz o minutę i 46 sekund Białorusina Wodzisława Pramę. Najlepszy z Polaków Rafał Czarnecki z podskarżyskiego Bliżyna zajął czwarte miejsce - 2.23,27 godz. Natomiast najlepszym z tarnobrzeżan był Józef Banaś, który z czasem - 3.18,29 godz., sklasyfikowany został na 26 pozycji. W kategorii wiekowej 50-55 lat Banaś okazał się najlepszy! Na 48 miejscu ukończył bieg Zenon Dziadura z Witaru Tarnobrzeg, dla którego był to 110 maraton w życiu. Wśród kobiet triumfowała Ukrainka Natalia Malaia - 3.06,39, druga była Węgierka Katalin Farkas - 3.06,55, a trzecia kolejna Ukrainka Olga Kazimierowa - 3.15,28. Na piątym miejscu uplasowała się tarnobrzeżanka Monika Wdowicz - 3.40,33 godz.

Ćwierćmaraton wygrał Ukrainiec Anatolij Maly z Ozgorodu, który uzyskał czas - 36 minut, 20 sekund, drugi był jego rodak Kamil Czapla - 37,40, a trzeci Dariusz Listopad z Chemika Lublin. Bardzo dobrze pobiegli zawodnicy ze Stalowej Woli. Szóste miejsce zajął Arnold Galicia Perez, dziewiąty był Jacek Garbacik natomiast dziewiąty Krzysztof Tamborski. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Justyna Czekaj z Rzeszowa - 50,22. Bardzo dobrze pobiegły tarnobrzeżanki. Trzecia była Renata Osmala - 50,52, piąta Barbara Kubiak - 52,42, szósta Agnieszka Włodarczyk - 52,51, siódma Edyta Pawlos - 53,52, natomiast dziewiąta Małgorzata Bryk - 54,35.