Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marnotrawimy tony jedzenia. Jak temu zaradzić?

Grzegorz LIPIEC
Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych numer 2 w Tarnobrzegu z chęcią biorą udział w zbiórkach żywności dla najbardziej potrzebujących.
Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych numer 2 w Tarnobrzegu z chęcią biorą udział w zbiórkach żywności dla najbardziej potrzebujących.
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Sprawdziliśmy, jaki jest u nas szacunek dla pożywienia. W skali kraju statystyka jest zatrważająca.

Choć wcale do bogatych społeczeństw nie należymy, wyrzucamy tyle jedzenia, ile słynący z konsumpcjonizmu Niemcy czy też Francuzi. Rocznie jest to nawet 9 milionów ton żywności!
Jesteśmy w europejskiej czołówce... jeśli chodzi o wyrzucanie jedzenia na śmietnik - więcej od nas wyrzucają tylko Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy i Francuzi.

DYSKUTOWAĆ

Światowy Dzień Żywności to święto obchodzone corocznie 16 października proklamowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 1979 roku. Celem obchodów Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

Na świeci marnotrawi się około 30 procent wyprodukowanej żywności. To co trafia do śmieci w zupełności wystarczyłoby do wykarmienia wygłodzonych krajów Afryki. Dane te przerażają. Z raportów Komisji Europejskiej wynika też, że najwięcej jedzenia (ponad 40 procent) marnotrawi się w gospodarstwach domowych.

Polska zajmuje piąte miejsce na liście państw marnujących jedzenie w Unii Europejskiej. Co roku wyrzucamy 9 milionów ton jedzenia, z czego z gospodarstw domowych pochodzi 2 miliony ton! Więcej od nas marnują tylko bogacze: Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia. W Europie marnuje się 89 milionów ton żywności, z czego 59 milionów nadaje się do spożycia.

NIE MARNUJ

Tarnobrzeski Bank Żywności przyłączył się rok temu do kampanii "Nie marnuj" organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. Dzisiaj, we wtorek, 16 października, na ulicach 20 polskich miast pojawią się sympatycy Banków Żywności. W kolorowych przemarszach będą nawoływać do ograniczenia marnowania żywności. W tym roku hasłem strajku jest "Nie rzucaj mięsem... do kosza".

- Przybywa osób, które potrzebują naszej pomocy. Podczas zbiórek żywności gromadzimy podstawowe produkty - mówi Czesław Łuszczki, prezes Tarnobrzeskiego Banku Żywności. - Niestety, Polacy wyrzucają coraz więcej pokarmów. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, przecież nie jesteśmy bogatym narodem.

Według statystyk co trzeci Polak wyrzuca żywność do kosza, a ponad 36 procent tych "odpadów" to warzywa i owoce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie